Ausztrália egyik jelképe, a környező sivatagból szigetként kiemelkedő homokkő sziklatömb egy koreai műhold képén.
Az Ayers-szikla (Ayers Rock, vagy az ausztrál őslakosok nyelvén Uluru) 340 m magasan emelkedik a környező sík sivatagi vidék fölé. Kerülete mintegy 9 km. Az Északi területhez tartozó, a kontinens kellős közepén fekvő alakzat nem csak geológia értelemben különleges, de történelmi szempontból is igen értékes. A hegy lábánál ősi sziklarajzok találhatók. Az őslakók az Ulurut szent helyként tisztelik. A szikla szerepel az UNESCO világörökségi listáján.
Az Ayers-szikla, egy híres tanúhegy Ausztrália közepén, a koreai KOMPSAT-2 földmegfigyelő műhold 2011. szeptember 15-én készített felvételén. (Kép: KARI / ESA)
Több százmillió évvel ezelőtt Ausztráliának ezen a részén sekély tenger hullámzott. A sziklát alkotó homokkő rétegei az óceánfenéken rakódtak le, összenyomódtak, majd az eredetileg vízszintes rétegek egy felemelkedés hatására majdnem 90°-os szögben megdőltek. Ezért látszanak a jellegzetes sávok az űrfelvételen, éppen felülről. A sziklát alkotó homokkő eróziója lassabb volt, mint a környező területeké, így maradhatott meg mára szigethegyként.
A fenti kép egy kinagyított részlete.
A vidék élővilága is jellegzetes. Élnek itt például vörös kenguruk, dingók, ugróegerek, de mintegy 70 hüllőfaj is.
Kapcsolódó linkek:
Az Ayers-szikla (Uluru) a KOMPSAT-2 felvételén (ESA)
Ayers Rock (Wikipédia)