A Perzsa-öböl menti kis királyság rendelkezik a világ ismert kőolajtartalékainak mintegy 9%-ával.
Az északról Irakkal, délről Szaúd-Arábiával határos Kuvait becsült olajkészéletei elérik a 94 milliárd hordót. Az ország legrégebbi és legnagyobb olajtermelő helye, az ország északkeleti részén fekvő Nagy Burgan-mező egymagában kb. 1,6 millió hordó kőolajat ad naponta. A mező három kisebb részre tagolódik: Burgan, Magwa és Ahmadi. Burgan első olajkútját 1938-ban telepítették. A Magwa és Ahmadi területeken 1950-ben és 1952-ben fedezték fel a kőolaj-kitermelés lehetőségét. Alább a NASA Terra földmegfigyelő műholdjának ASTER (Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer) műszerével több különböző hullámsávban (infravörös, vörös, zöld) készült felvételeiből összeállított hamis színezésű kép látható.
Az amerikai Terra műhold ASTER műszerének képe a kuvait Burgan olajmező egy részéről, 2009. szeptember 27-én. (Kép: NASA EO / Jesse Allen, Robert Simmon / NASA/GSFC/METI/ERSDAC/JAROS, U.S./Japan ASTER Science Team)
A színezésnek, vagyis a különféle hullámsávokon készült felvételek kombinációjának köszönhetően a képen a növényzet (amiből persze nincs sok) élénkvörös színű. Az építmények és az utak fehérek és szürkék, a sivatag világosbarna színű.
A narancs színű foltok és a belőlük induló fekete sávok gázfáklyákat jeleznek. A nyersolaj felszínre hozatala során földgáz (többnyire metán) is felszabadul. Ha az olajbányászati technológia nem alkalmas a gáz összegyűjtésére, akkor inkább a helyszínen elégetik, elkerülve a robbanásveszélyt. A melléktermék meggyújtása a levegő szennyezése szempontjából is a kisebbik rossznak tűnik: a metán a szén-dioxidnál sokkal hatékonyabb üvegházhatású gáz. Bár Kuvaitban manapság is alkalmaznak gázfáklyákat, azért fejlődés is tapasztalható. Míg 2005-ben még a kuvaiti olajtársaság által felszínre hozott földgáz 17%-a ment így veszendőbe, 2011-re ez az arány 1%-ra csökkent.
Az egyik gázfáklya és füstje.
A teljes műholdkép egy másik, nagyobb részletén az olajmezőtől északra fekvő főváros (Kuvaitváros) és az ország partonalai is látszanak.
Kapcsolódó linkek:
Olajmezők gázfáklyákkal Kuvaitban (NASA EO)