A 828 méteres Burdzs Kalifa és környéke a SkySat-1 műhold felvételsorozatán figyelhető meg. Többször is érdemes megnézni. (A cikk végén pedig felhívás játékra!)
Az alábbi rövid, látványos videót a kaliforniai Skybox Imaging cég hozta nyilvánosságra. Róluk tavaly megírtuk, hogy első műholdjuk, a SkySat-1 a célterület fölött elrepülve akár másfél perces, nagyfelbontású űrfilmeket is képes készíteni, másodpercenként 30 képkockával. A képek felbontása elegendően jó ahhoz, hogy akár az autóforgalom is követhető, amint azt az alábbi videón is láthatjuk.
A 2013. november 21-én indított, 100 kg tömegű, 450 km magas poláris napszinkron pályán keringő SkySat-1 idén április 9-én fényképezte a Burdzs Kalifa környékét. (Videó: Skybox Imaging)
A film további érdekessége, hogy a torony mellett (valójában persze jóval fölötte, de a műholdról megfigyelve abban az irányban) egy nagy utasszállító repülőgép is elhalad. Mozgása a kép alsó részén, balról jobbra követhető. A figyelmes szemlélő később még egy rövid időre visszatérni is láthatja a gépet – pontosabban az árnyékát, a film vége felé, a kép jobb felső részén.
A 2010-ben átadott Kalifa-torony, avagy a Burdzs Kalifa (angolos átírással Burj Khalifa) Dubajban (Dubai), az Egyesült Arab Emírségekben található, s jelenleg a világ legmagasabb építményének számít. A műholdképek egymás után felvett gyors sorozatából a filmet úgy állították össze, hogy a felszín alakzatai, az utcák, az épületek és más tereptárgyak állandónak tűnjenek. Ezért is érezzük úgy, mintha az utasszállító „furcsa irányba” kicsit oldalazva, nem egyenesen előre repülne. De a legkirívóbb, hosszas figyelés után szinte szédítő jelenség, hogy a Kalifa-torony folyamatosan másfelé látszik megdőlni. Eközben a földfelszínre vetett árnyéka mozdulatlan marad. A magas torony dőlésszögének változása azért ilyen feltűnő, mert a terület fölött elrepülő műhold kamerája folyamatosan más-más perspektívából figyelte meg az építményt. A jelenség kisebb mértékben a környező, de a toronynál kevésbé magas épületeknél is megfigyelhető a rövid videón. Az igazán figyelmesek még más változásokat, illetve a félperces űrfelvétel-sorozat készítési módjából adódó érdekességeket is találhatnak a filmen, ha többször végignézik. Érdemes teljes képernyős nézetre váltani.
Olvasóinkat egy játékra hívjuk. Kérjük, hogy a videó alapján becsüljék meg: nagyjából milyen magasságban repülhetett az az utasszállító gép, amely először a kép alján tűnik fel, majd később az árnyéka megjelenik a kép felső részén. Nem csak egy számértéket kérünk, hanem annak a rövid magyarázatát is, hogy miképpen jutottak az eredményhez. A megfejtéseket e-mailben, a beküldő nevének megjelölésével együtt kérjük eljuttatni az urvilag@urvilag.hu címre, legkésőbb április 25-én (pénteken) éjfélig. Az ötletes és jó választ adók között egy űrkutatással kapcsolatos meglepetés-ajándékot sorsolunk ki.
Kapcsolódó cikkek:
A Föld, nagyfelbontású űrvideón
A földmegfigyelés „demokratizálódik”
Kapcsolódó linkek:
Burdzs Kalifa (Wikipédia)