A dél-afrikai ország az egyik legnagyobb termelője az ékszerkészítésre alkalmas gyémántnak.
2014-es adatok szerint Botswanában 3,6 milliárd amerikai dollár értékben hoztak felszínre nyers gyémántot. Abban az évben csak Oroszországban termeltek valamivel többet (3,7 milliárd dollár). Botswana gyémántjai főként négy külszíni kitermelésű bányából származnak, amelyek mind ráfértek az alábbi műholdképre.
Botswana négy fő gyémántbányja a NASA Terra földmegfigyelő műholdja ASTER (Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer) műszerével 2014. október 14-én készített, hamis színezésű képen. (Kép: NASA EO / Jesse Allen, NASA/GSFC/METI/ERSDAC/JAROS, U.S./Japan ASTER Science Team)
A legnagyobb és a legrégebben (1971-ben) nyitott bánya az Orapa. A fenti kép bal felső részén, illetve alább, egy kinagyított részleten látható.
Az Orapa gyémántbánya.
A második legnagyobb bánya at 1975 óta művelet Letlhakane (a felső képen jobbra lent).
A nagy műholdképen középtájt kivehető két kisebb bánya közül a Damtshaa 2003, a Karowe csak 2012 óta működik.
A Letlhakane gyémántbányát mutató képrészlet.
Ezeket a külszíni művelésű gyémántbányákat koncentrikus útvonalak szegélyezik, amelyeket egyre mélyebbre és mélyebbre vágnak a felszínhez képest. Az akna mélysége az Orapa esetében jelenleg 250 m, de a tervek szerint 2026-ra elérik a 450 m-t is. Mind a négy bányánál a kőzet, amiből a nyers gyémántot kinyerik, a kimberlit. Ez egy ritka, vulkanikus eredetű magmás kőzet. (A dél-afrikai Kimberley lelőhely után nevezték el.) A botswanai gyémántokat adó kimberlit mintegy 90 millió évvel ezelőtt keletkezett, amikor a mélyből a magma a felszínre tört. A kitörés a kb. 150 km-rel a felszín alatt, kedvező hőmérsékleti és nyomásviszonyok mellett kialakult gyémántokat tartalmazó kőzetből kiszakított darabokat egészen a felszín közelébe szállította.
Botswana gazdaságának az egyik húzóágazata a gyémántbányászat. Az Afrika déli részén fekvő ország nemzeti össztermékének 30%-át, az állami bevételek 50%-át, az exportbevételek 70%-át a gyémántoknak köszönhetik. Ezért is aggasztó, hogy a jelek szerint csökkenni kezdett a kereslet a nyersanyag iránt: idén szeptemberben 63%-kal kevesebbet értékesítettek a világpiacon, mint egy évvel korábban. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Gyémántbánya a sarkkörnél
Kétszer három mégsem négy
Botswanai gyémántbányák a Terra műhold képén (NASA EO)