Felhőkkel borított szirtek, csipkézett partszakasz – ahogy a Nemzetközi Űrállomásról látták.
Az alábbi ritka képet a Skót-felföldről a Nemzetközi Űrállomás (ISS) ablakából készítette az 54. számú legénység egy tagja 2018 februárjának utolsó napjaiban. Mivel a fotó a téli időszakban készült, főként ezért is számít ritkaságnak. A modellt álló táj ugyanis kissé szégyenlős, ebben az időszakban általában rendkívül felhős, ami jelentősen megnehezíti a fotózását a magasból.
(Kép: NASA JSC)
A Skót-felföld domborzati viszonyai évmilliárdok alatt alakultak ilyenné. A Glen Mor völgytől északra elterülő, hóval fedett hegycsúcsok Európa legidősebb sziklaképződményeit tartalmazzák. A tektonikus erők pedig jelentősen megrángatták őket néhány százmillió évvel ezelőtt. A legutóbbi jégkorszak pedig szintén komoly nyomot hagyott a területen, a gleccsermozgások nyomai ma is jól kivehetően alakították a felszínt.
A Glen Mor völgyet más néven Glen Valley vagy Great Glen néven is ismerhetjük. A völgyet számtalan hosszúkás tó határolja, ezek egyike a nevezetes Loch Ness. Egy híres kirándulótérség, ahova a 2000-es évek elején épült egy gyalogút – The Great Glen Way – a vidék turisztikai célú megközelítésének megkönnyítésére. Kapcsolódó linkek:
A Skót-felföld az űrállomásról fényképezve (NASA EO)