A világ legnagyobb napelemparkja jelenleg Kínában található, és az ország élen jár a napenergia hasznosításában.
A Tengger-sivatagban, Kína északi részén, a Ninghszia-Huj (Ningxia) Autonóm Területen épült napelemes (fotovoltaikus) naperőmű-komplexum (Tengger Desert Solar Park) kiterjedése 43 km2, energiatermelő kapacitása másfél gigawatt. Bár az is igaz, hogy nem sokáig tartja majd a világrekordot, hiszen máshol – Indiában, Egyiptomban, az Egyesült Államokban – még ennél is nagyobbak építése folyik. Az alábbi képpár az amerikai Landsat-8 földmegfigyelő műhold OLI (Operational Land Imager) kamerájával készült. Ezek tanúsága szerint 2013 áprilisában épp hogy csak megindult a napelemek telepítése a terület déli részén, hat évvel később viszont már kiterjedt napelemegyüttest látunk.
A Tengger naperőmű (igazából jórészt még csak a helye) 2013-ban... (Kép: NASA EO / Joshua Stevens / USGS)
...és 2019-ben, Landsat-8 műholdképeken. (Kép: NASA EO / Joshua Stevens / USGS)
Az itteni naperőművel együtt Kína teljes kapacitása meghaladta a 176 GW-ot. Így ez az ország rendelkezik messze a legnagyobb napenergia-hasznosító teljesítménnyel. A Nemzetközi Energiaügynökség adatai szerint a világ naperőművi kapacitásának közel egyharmada létesült az ázsiai országban. A következők a sorban az Európai Unió (115 GW) és az Egyesült Államok (62 GW). Az EU tagállamai közül Németország vezet (45 GW).
Azonban nem minden fenékig tejfel, a Tengger-erőmű 1,5 GW-os névleges teljesítményét sem tudják mindig kihasználni. Kínában a fő probléma, hogy míg a népesség főleg az ország keleti felére koncentrálódik, addig a napenergia hasznosítása szempontjából inkább az északnyugati, sivatagos tájak jöhetnek szóba. Ott helyben viszonylag kevés az energiaigény, az elektromos távvezetékek hálózata azonban nem teljesen alkalmas arra, hogy a megfelelő energiát nagy távolságra, az ország keleti felébe juttassa. Vannak olyan időszakok, amikor emiatt a kapacitások akár egyharmada is kihasználatlan marad. Most már az is előfordul, hogy nem engedélyezik új napelemparkok létesítését, amíg a hálózatot nem fejlesztik tovább.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Napelemfarm a Góbi-sivatagban
Naperőmű a Mojave-sivatagban
Naptornyok az űrből
A napsugárzás mérése „felülről”
Naperőmű a kínai Tengger-sivatagban (NASA EO)