A Nemzetközi Űrállomás fedélzetéről két különböző fényképezőgéppel örökítették meg a világ negyedik legnagyobb szigetét.
Mindkét képet az ISS űrhajósai készítették kézi kameráikkal. Az első úgynevezett halszemoptikával, azaz egy mindössze 10 mm fókuszú lencsével készült, míg a másodikat 58 mm fókuszú lencsén keresztül vették fel, ami valamivel erősebben zoomolt felvétel, mint amilyennek az emberi szem látja a világot, ez nagyjából a közönséges fényképezőgépek 50–60 mm körüli fókuszú alapobjektívjének felel meg. A felvételeket az ISS 53., illetve 59. alaplegénységének egy-egy tagja készítette.
Az ISS053-E-202989 jelű űrhajósfelvétel, amelyet az 53. alaplegénység egyik tagja 2017. november 6-án, 10 mm fókuszú halszemoptikával, Nikon D4 digitális fényképezőgéppel készített. (Kép: NASA JSC)
A nagy területet megörökítő, halszemoptikával készült képen egész Madagaszkár látszik. A képet az ISS Föld felé néző, európai gyártású Cupola moduljának középső, nagy ablakán keresztül készítették. Az optika nagy látómezejének köszönhetően az ISS egyes részei, napelemek, a hozzá kapcsolt Szojuz űrhajó és a Cupola ablakkerete is látszik. Madagaszkár ugyanakkor kissé torzult alakú a térképeken megszokott, korrigált rajzhoz képest. A képen a sziget a térképen szokásoshoz képest „keresztbe fordítva” áll, jobbra bejelölték rajta a sziget legdélebbi pontját. A kép készítésekor az ISS pontosan a sziget fölött repült (nadír).
Az ISS059-E-46155 jelű űrhajósfelvétel, amelyet az 59. alaplegénység egyik tagja 2019. május 6-án, 58 mm fókuszú optikával, Nikon D5 digitális fényképezőgéppel készített. (Kép: NASA JSC)
A másik, 58 mm-es lencsével felvett kép viszont déli irányból mutatja a szigetet, amikor az ISS Madagaszkár legdélebbi pontjától mintegy 580 km-re délre lévő pont felett repült. A sziget észak–déli irányú kiterjedése mintegy 1000 km, az ISS 360 km-es felszín fölötti magasságából nézve a látóhatár mintegy 2300 km távolságban van, így a képen az Indiai-óceán Madagaszkártól északra fekvő részéből is látszik egy keskeny csík, a sziget északi részét és arrafelé a tenger nagy területét azonban felhők takarják el.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Madagaszkári medúza
Hogyan látják Földünket az űrhajósok?
Tranquility és Cupola
Egy sziget, két kép az űrállomásról (NASA EO)
Gateway to Astronaut Photography of Earth (NASA JSC)