A világűrből is látható az a hatalmas, két évtizede felfedezett, a földbe karcolt emberalak, amely a Marree-i ember néven vált híressé.
A különös, az ausztrál sivatagba vésett emberalakra 1998 júniusában egy pilóta lett figyelmes. A Dél-Ausztráliában, Marree településtől 60 km-re nyugatra (Adelaide-től mintegy 500 km-re északra) található sziklarajz kezében bumerángot tartó őslakos vadászt ábrázol.
A Landsat–5 műhold Thematic Mapperének 1998. június 28-án, néhány nappal a geoglifa felfedezése után készült felvétele a Marree-i emberről. (Kép: Wikipedia)
A Marree-i embernek nevezett alakzat a világ legnagyobb úgynevezett geoglifái közé tartozik (a legismertebb és még ennél is nagyobb geoglifa a Nazca-vonalak néven ismert alakzat). A Marree-i ember magassága mintegy 3,5–4 kilométer, a rajz körvonalának hossza 28 kilométer, így a világűrből is jól látható. A terület fölött elrepülő Landsat műholdak többször is lefényképezték, az évek múlásával az alakzat azonban fokozatosan halványodott, a Landsat–8 OLI műszerével 2013-ban készített felvételen már alig volt látható.
2016-ban a környék üzletemberei összefogtak, hogy megmentsék az enyészettől a turistaattrakciót, elhatározták, hogy öt év alatt restaurálják a figurát. Az eredeti alak pontos GPS-koordinátái alapján talajgyaluval kimélyítették az árkokat (a geoglifa 1998-as felfedezésekor az árkok 20–30 cm mélyek és mintegy 35 méter szélesek voltak). Emellett csatornákat alakítottak ki, hogy elősegítsék az árkokban növények megtelepedését, ami reményeik szerint a jövőben kizöldítené, és még jobban láthatóvá tenné a vonalakat. A Landsat–8 cikkünkben bemutatott felvétele a felújítás közben, tavaly júniusban készült.
A Landsat–8 műhold OLI kamerája 2019. június 29-i felvételének részlete a Marree-i emberrel. (Kép: NASA EO / Lauren Dauphin / USGS)
Az alkotás eredete mindmáig ismeretlen, annak ellenére, hogy egy helyi üzletember a közelmúltban 5000 dolláros jutalmat tűzött ki annak, aki hitelt érdemlően bizonyítani tudja, ki alkotta a Marree-i embert. Találgatások szép számmal olvashatók, egyesek egy Alice Springs-ben élt, de 2002-ben elhunyt különc képzőművészre, mások a közelben állomásozó amerikai katonákra gyanakodnak. A találgatásokról bővebben olvashatnak az angol Wikipédia lent idézett cikkében és a NASA Earth Observatory eredeti írásában hivatkozott ausztrál sajtóhírekben.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Extrém bozóttüzek Ausztráliában
Queensland, árvíz, hordalék
A csalódás tava
A Nagy-korallzátony az űrből
Termőföldek Délnyugat-Ausztráliában
Száraz tónak nedves partján...
A Marree-i ember (NASA EO)
A Marree-i ember (National Geographic)
A Marree-i ember (Wikipedia)