A különleges technikával feldolgozott képen látványosan tűnnek elő az áramlási vonalak az Egyesült Királyság legnagyobb tölcsértorkolatában.
A fjordok és a tölcsér alakú öblök (rendszerint folyótorkolatok) általában a drámai mértékű tengerjárás színhelyei. Legismertebb és leglátványosabb példa a Kanada keleti partvidékén fekvő Fundy-öböl, ahol a világon a legnagyobb a tenger vízszintjének ingadozása, az apály és a dagály közötti különbség elérheti a 12 métert is. A vízszint gyors változása miatt fellépő heves áramlás az üledék és a lebegő hordalék látványos sávjait hozza létre a vízben, amit a sós és az édesvíz turbulens keveredése és a kétféle víz látványosan kirajzolódó határvonala kísér.
Ilyen helyzetet örökített meg a Landsat–8 műhold OLI kamerája (Operational Land Imager) 2019. október 2-án a Skócia és Anglia határán fekvő Solway-öbölben. Az öböl az Ír-tengerbe ömlő Eden és Esk folyók közös tölcsértorkolata. Északi partja Skóciához (Dumfries és Galloway tanácsi terület), déli partja Angliához (Cumbria megye) tartozik. Az öböl vize a képen üledékben gazdag, emellett nagy mennyiségű szerves anyagot tartalmaz (növényi részeket, talajt, planktont), amit az árapály miatti áramlás kavart fel. Jól látható a képen a víz színének megváltozása a sekélyebb öböl és a mélyebb Ír-tenger határán.
A Landsat–8 OLI műszerének 2019. október 2-i felvétele a Solway-öbölről. (Kép: NASA EO / Norman Kuring / NASA's Ocean Color Web / USGS)
A bemutatott kép mesterséges színezésű, amelyet színszűrők szoftveres alkalmazásával Norman Kuring, a NASA óceánbiológiai csoportjának munkatársa állított elő, annak érdekében, hogy az áramlás finom részleteit is tanulmányozni tudja. Az örvénylések és áramlások valóságosak a Solway-öbölben, azonban Kuring felerősítette az árnyékokat és a színárnyalatokat, hogy jobban láthatóvá váljék az üledék és az oldott szerves anyag. Ennek köszönhetően könnyen észrevehetők az öböl vizében az erős szél és a tengervíz áramlása által létrehozott áramlási vonalak.
A fenti kép kinagyított részlete, amelyen jól látszik a torkolatba telepített szélfarm. (Kép: NASA EO / Norman Kuring / NASA's Ocean Color Web / USGS)
Az öböl sekély részén jól látható a fehér pontok szabályos rendszere: a Robin Rigg szélfarm. A szélfarm az első partközeli, tengeri szélerőmű Skóciában, amely 2010-ben készült el. Az állandóan szeles tengerparton működése első évében 98%-os kihasználtsággal működött, maximális teljesítménye 174 MW, ami 117 000 háztartás áramellátását biztosítja.
A Robin Rigg szélfarm a Solway-öbölben. (Kép: Wikipedia)
A Solway-öböl az Egyesült Királyság legnagyobb tölcsértorkolata. Nevezetessége, hogy déli partjánál ér véget Hadrianus fala, amely egykor Britannia provincia határát alkotta. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Queensland, árvíz, hordalék
„Víz-festmény”
Nem tűnt el az új sziget
Tengeri szélfarmok az űrből
Sierra Leone és a vizes élőhelyek
Hetvenöt művészi szépségű űrfelvétel
A világ legnagyobb part menti szélfarmja
Hordalék színezi az Ír-tengert Skócia és Anglia partjainál (NASA EO)