Haiti földrengésben súlyos károkat szenvedett fővárosa közelében új települést hoztak létre a fedél nélkül maradottak számára.
Tíz évvel ezelőtt a város közelében kipattant, 7,0 magnitúdó erősségű földrengés romba döntötte Haiti fővárosát, Port-au-Prince-t. A törmelékhalmok, a félig összeomlott épületek és az otthontalanná váltak számára felállított sátorvárosok ma is emlékeztetnek a pusztításra, amelynek következtében becslések szerint a város lakossága a földrengést követő egy év leforgása alatt mintegy félmillióval csökkent.
A legszembetűnőbb változás azonban a fővárostól néhány kilométerrel északra tapasztalható, ahol a kopár hegyoldalakon a földrengés után a semmiből létrejött Canaan, amely ma már az ország harmadik legnagyobb városa. A város megjelenése a bemutatott Landsat-felvételpáron követhető. Az első képet a Landsat–5 Thematic Mapper (TM) kamerája 1986-ban készítette, a második viszont a Landsat–8 OLI (Operational Land Imager) műszerének 2020. február 24-i felvétele.
A Landsat–5 1986-ban készített felvételén csak a kopár hegyoldalak láthatók ott, ahol mára kinőtt a földből Haiti harmadik legnagyobb városa, Canaan. (Kép: NASA Earth Observatory, Lauren Dauphin, Landsat adatok: U.S. Geological Survey)
A Landsat–8 2020. február 24-i felvétele a tíz éve súlyos károkat szenvedett fővárosról és tőle északra Canaanról. A két felvétel a NASA Earth Observatory lent hivatkozott eredeti cikkében mozgatható csúszkával összehasonlítva is megtekinthető. (Kép: NASA Earth Observatory, Lauren Dauphin, Landsat adatok: U.S. Geological Survey)
A földrengés után több mint egymillió ember kényszerült a Port-au-Prince golfpályáin, közparkjaiban és a város körüli szabad területeken létesített sátorvárosokba. 2010-ben az esős évszakban áradások és fertőző betegségek pusztítottak a területen, ezért Haiti elnöke a fővárostól északra 50 négyzetkilométer hasznosítatlan területet közterületté nyilvánított. Ettől kezdve a segélyszervezetek ide telepítették át a földrengés miatt otthontalanná vált lakosokat, létrehozva a bibliai ígéret földjéről elnevezett várost. Miután a település létesítésének híre elterjedt, szerte az országból tízezerszámra költöztek oda az emberek, nemcsak a földrengés sújtotta területről. A város népessége ugyan rohamosan gyarapodott, ám közigazgatásilag nem tisztázták a jogállását, így lakosai mindmáig egyfajta átmeneti állapotban élnek, emiatt számos infrastrukturális szolgáltatást nélkülözni kényszerülnek.
Kezdetben sátrakban és ideiglenesen összetákolt épületekben éltek az emberek, később több tízezer állandó, szilárd falazatú épületet húztak fel. Utakat építettek, és gondoskodtak bizonyos mértékben az infrastruktúra kiépítéséről is. A település fejlődése követhetetlenül gyors és ellenőrizhetetlen volt, ezért térképek is csak utólag készültek. 2017 decemberében a Missing Maps nevű szervezet vállalkozott arra, hogy drónra szerelt nagy felbontású kamerával feltérképezik Canaant. Munkájuk során a NASA Terra műholdjának ASTER (Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer) szenzorának mérései alapján készített digitális terepmodellt is felhasználták.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Hurrikánszezon
Haitit figyelik a műholdak
Egy államhatár űrfelvételen
Canaan, a földrengés hatására létrejött város Haitiben (NASA Earth Observatory)