A kínai Hajnan szigettel gyakran találkozhatnak cikkeinkben, most azonban egy különlegességét mutatjuk be.
A Kína legdélebbi részén fekvő Hajnan sziget neve azért lehet ismerős olvasóink számára, mert a sziget északkeleti részén épült fel 2009–2014 között a Vencsang (Wenchang) Űrközpont, ahonnan 2016 óta indítanak hordozórakétákat, elsősorban a Hosszú Menetelés–5 és –7 változatokat. Legutóbb például, július végén innen indult Kína első Mars-szondája, a Tienven–1. A sziget nyugati partján, a Vietnami- vagy Tonkin-öböl partján építették azokat a mesterséges szigeteket, amelyeket a NASA Earth Observatory cikke alapján mutatunk be.
A NASA Landsat–8 műholdjának OLI érzékelőjével 2020. május 6-án készített felvétel az Óceán Virágai mesterséges szigetcsoportról. (Kép: NASA Earth Observatory / Lauren Dauphin, Landsat adatok: U.S. Geological Survey)
A 2014. augusztus 10-i Landsat felvételen még csak a középső sziget körvonalai láthatók. (Kép: NASA Earth Observatory / Lauren Dauphin, Landsat adatok: U.S. Geological Survey)
A világ talán legismertebb, és a világűrből készült felvételeken is gyakran szereplő mesterséges szigete a Pálma-sziget Dubai partjainál, amelyet 2001-ben kezdtek építeni. Néhány évvel később Dohában épült gyöngysorra emlékeztető mesterséges szigetcsoport, majd az Egyesült Arab Emírségekean, az említett Pálma-sziget közelében építették meg a Föld térképét formázó Világ-szigeteket. Emellett olvasóink néhány további mesterséges szigettel is találkozhattak cikkeinkben, például a Kuvaiti-öblön átívelő híd építésével együtt létesített két szigettel, vagy egy bahreini üdülőközpont mesterséges szigeteivel.
A Hajnan parti vizeiben, a Jangpu-öbölben kialakított szigetcsoport a maga 8 négyzetkilométeres területével a világ legnagyobb mesterséges szigetei közé tartozik (területe másfélszerese a Pálma-szigetének). Az Óceán Virága nevet viselő szigetcsoportról a NASA Landsat–8 műholdja az OLI érzékelőjével 2020. május 6-án készítette a bemutatott felvételt, amikorra az építkezés lényegében befejeződött, és a szigetcsoport készen állt a 2020 második felére tervezett átadásra. Az építkezés menete követhető a korábbi Landsat felvételeken, az első jelek a 2012-es felvételeken vehetők észre, 2014-ben már határozottan kirajzolódott a középső sziget. A szigeteken parkokat, múzeumokat, lakónegyedeket és más létesítményeket alakítottak ki.
Tervezői szerint a 22,9 milliárd dolláros projekt keretében létesített szigetek látogatók millióit vonzzák majd Hajnanra, jelentősen fellendítve a sziget gazdaságát. Az építkezés közben azonban környezetvédelmi aggályok merültek fel, ezért a kínai központi kormány 2018-ban átmenetileg felfüggesztette az építkezést. A szigetek létesítése elsősorban a korallzátonyokra, az osztrigákra és általában a tengeri ökoszisztémára jelentett veszélyt.
Az Óceán Virágai-szigeteket légi felvételekkel bemutató reklámfilm. (Forrás: South China Morning Post, YouTube)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Mesterséges luxusszigetek Dubai mellett
Az Óceán Virágai a Tonkin-öbölben (NASA Earth Observatory)
Az Óceán Virágai-szigetek (Wikipedia)