Az 5000 éve történt, évtizedekig tartó vulkánkitörés nyoma hosszú, sötét bazaltmező formájában máig feltűnő alakzat az új-mexikói sivatagban.
Az Egyesült Államok délnyugati része fölött járt a Nemzetközi Űrállomás, amikor a 67. expedíció egyik tagja lefényképezte az Új-Mexikó állam középső részén elterülő, Carrizozo Malpaís nevű, hatalmas kiterjedésű bazaltláva-alakzatot. Az űrhajós négy felvételt készített az észak-déli irányban hosszan elnyúló alakzatról, amelynek északi és déli vége látható a bemutatott két felvételen. (A négy felvételből összeállított, a teljes képződményt bemutató mozaik a NASA Earth Observatory eredeti cikkéből elérhető, illetve a lenti animáción látható.)
A Nemzetközi Űrállomás 67. állandó személyzetének egyik űrhajósa 2022. június 30-án Nikon D5 digitális fényképezőgéppel, 400 mm fókuszú objektívvel készítette az ISS067-E-1174535 – ISS067-E-1174538 jelzésű felvételsorozatot a Carrizozo Malpaís lávafolyásról. A négy közül két képet mutatunk be. (Első kép és második kép: ISS Crew Earth Observations Facility and the Earth Science and Remote Sensing Unit, Johnson Space Center)
A Carrizozo Malpaís északi vége közelében látható a Little Black Peak nevű, inaktív salakkúp, egy nagyobb pajzsvulkán legmagasabb pontja. Mintegy 5000 évvel ezelőtt a Little Black Peak egyik kürtője kitört, és évtizedeken keresztül aktív maradt. Ez a hosszan tartó kitörés hozta létre Új-Mexikó második legfiatalabb lávaömlését, és egyben a holocénből (földtörténeti jelenkorból) származó egyik leghosszabb lávafolyást. A Chihuahua-sivatagban elnyúló alakzat legészakabbi és legdélebbi pontjának távolsága 75 kilométer.
Az ISS067-E-1174535 – ISS067-E-1174538 felvételekből összeállított, az alakzatot teljes hosszában megmutató animáció. (Forrás: NASA Earth Observatory, YouTube)
A lávafolyás területén elszórtan látható világos foltok különböző fajtájú lávaalakzatok (hasadékok, beomlások, mélyedések), illetve olyan területek, amelyeket nem öntött el a kiömlő láva. Az képződményeken kaktuszok, évelő növények és tűlevelű fák nőnek.
A lávafolyás északi részét út és vasút szeli ketté, amelyek a közeli, alig ezer lakosú Carrizozo település felé tartanak. A térség a lávafolyással és tágabb környezetével együtt 1987 óta az El Malpaís nemzeti park része. A terület további érdekessége, hogy mintegy 50–60 kilométerre nyugatra fekszik az a hely (Trinity Site), ahol 1945. július 16-án az első atombombát felrobbantották. Maga a lávafolyás is egyike volt annak a nyolc lehetséges területnek, amelyek közül az 1940-es években az atomrobbantás helyszínét kiválasztották.
Kötélláva (pahoehoe) az El Malpaís Nemzeti Parkban. (Kép: Phil Stoffer, USGS / Wikipédia)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A Newberry-kaldera
Vulkánkitörés az űrből
Kitörés Fogón
Az Etna kitörése, hamis színekkel
Carrizozo Malpaís Lava Flow (NASA Earth Observatory)
NASA/JSC Gateway to Astronaut Photography of Earth