A jelenleg 44 négyzetkilométeres tájsebet a Nemzetközi Űrállomás (ISS) egyik űrhajósa fényképezte le.
A kép idén április 17-én készült, és a Németország északnyugati részén elhelyezkedő Észak-Rajna-Vesztfália tartományban található Hambach külszíni barnakőszénbányát mutatja.
Középen a külszíni fejtés, két oldalán egy-egy kis település (balra Niederzier, jobbra Elsdorf) az ISS fedélzetéről fényképezve. (Kép: NASA/JSC Gateway to Astronaut Photography of Earth)
A bánya környékén jól látszanak a szögletes alakú mezőgazdasági táblák is. Hambach Németország legnagyobb külszíni művelésű bányája. Évente mintegy 40 millió tonna lignitet termelnek itt ki, amely erőművekben elégetve elektromos energiát termel. Ez a geológiai értelemben legfiatalabb szénfajta, fűtőértéke viszonylag alacsony, nagy a nedvességtartalma. Egyetlen előnye, hogy nem túl nagy mélységből könnyen kitermelhető.
A képen látható bányát 1978-ban nyitották, miután a felette található erdőt 90%-ban kitermelték. Jelenleg a legmélyebb pontja közel 300 m-rel van a tengerszint alatt, és kb. 500 m-rel a környező terepszint alatt. A közeli Sophienhöhe magaslat – a környék népszerű kirándulóhelye – valójában meddőhányó, a szénkitermelés szempontjából értéktelen kőzettörmelék felhalmozásából keletkezett. Ha majd egyszer befejeződik itt a lignitbányászat – talán 2040 körül –, a mélyedés helyére egy tavat terveznek, amelyet a talajvízből és a Rajnából idevezetett vízből szeretnének feltölteni.
A környező tájhoz képest világosabb, drapp színű, a középpontot körbevevő vonalas mintázat a külfejtéseknél megszokott teraszokat jelzi. Ezeknek a ferde falú, vízszintes talapzatú teraszoknak a célja a kőzetomlások, csuszamlások megakadályozása.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Aranybánya
Új tóvidék
Átalakuló táj Lipcse mellett
Mi mozog, hogy mozog?
Hambach lignitbánya, Németország (NASA EO)