Az űrhajósok gyakran örökítik meg a tenger vizén megcsillanó napfényt, ezúttal az Aleut-szigetek térségét nem a Nap, hanem a Hold világítja meg.
Az Aleut-szigetek az Alaszkai-félszigeten húzódó Aleut-hegység folytatásaként mintegy 1900 km hosszan, egészen Kamcsatkáig elnyúló szigetívet rajzolnak ki a Csendes-óceán északi részén, az óceáni kéreglemez határán. A szigetek vulkanikus eredetűek, ívük választja el a Csendes-óceán északi részétől a Bering-tengert. A szigetcsoport szigeteinek együttes területe meghaladja a 17 ezer négyzetkilométert, de mindössze alig több mint nyolcezer fő lakja.
Az ISS067-E-363431 jelű felvételt a Nemzetközi Űrállomás 67. állandó személyzetében egyik tagja 2022. szeptember 17-én készítette, Nikon D5 digitális kamerával, 28 mm fókuszú objektívvel. (Kép: NASA Earth Observatory, NASA/JSC Gateway to Astronaut Photography of Earth)
A ritka jelenséget a Nemzetközi Űrállomás egyik űrhajósának sikerült lefényképeznie. A felvétel további érdekessége a Föld légkörében (részben az egyik napelemtábla takarásában) látható élénk zöld fénylés, a sarki fény. Ezt a jelenséget a Napból a flerek és a koronakidobódások során a bolygóközi térbe kerülő elektromosan töltött elemi részecskék okozzák. A Föld környezetébe érkező részecskék a Föld mágneses terének erővonalait követve behatolnak a légkörbe, ahol a levegő molekuláit világításra gerjesztik. A pontos fizikai folyamatoktól és a gerjesztett molekuláktól függően a fényjelenség különböző színárnyalatokban pompázhat. A leggyakoribb zöld (és a vörös) színt az oxigénmolekulák keltik.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Bering-tenger
Kén-dioxidot kibocsátó tűzhányók
Ötvenkét vulkán egy műholdképen
Négy vulkáni hegy, három szigeten
Vulkáni műtrágyaszóró
Az Aleut-szigetek az űrből, éjjel (NASA EO)