A Karácsonyfa-halmazról készült speciális földi és űrtávcsöves képpel kíván kellemes ünnepeket a NASA – és velük együtt mi is.
A Karácsonyfa-halmaz (katalógusszáma NGC 2264) egy fiatal csillagokból és az azokat körülvevő gázfelhőből álló komplexum. A halmaztag csillagok életkora 1 és 5 millió év közötti, a Tejútrendszerben tőlünk csillagászati értelemben nem is túl távol, mintegy 2500 fényévnyire találhatók, az Egyszarvú (Monoceros) csillagkép irányában. Az NGC 2264 csillagai között előfordulnak kisebbek és nagyobbak is, a tömegskála a mi Napunk tömegének nagyjából tizedrészétől a hétszereséig terjed.
Az itt bemutatott képen több „trükköt” is alkalmaztak, hogy fokozzák velük a karácsonyi hangulatot. Egyrészt kb. 160 fokkal elforgatták, másrészt zöldes árnyalatúra színezték, hogy az egész még jobban emlékeztessen egy feldíszített fenyőfára, amelyen a fényfüzérek szerepét maguk a halmaz csillagai játsszák. Egy távcsőbe tekintve nem csak ezek miatt látnánk másképpen ezt az égi jelenséget, hiszen a színezéshez nem csupán a látható fény tartományában, de a szemünkkel nem érzékelhető infravörösben és a röntgentartományban készült felvételeket is felhasználtak.
A Karácsonyfa-halmaz több földi és űrtávcső kombinált (röntgen, optikai és infravörös) hamisszínes képén. Érdemes megtekinteni a kép animált változatát, amelyen az „égők” még villognak is. (Kép: röntgen: NASA/CXC/SAO; látható fény: T.A. Rector (NRAO/AUI/NSF és NOIRLab/NSF/AURA), B.A. Wolpa (NOIRLab/NSF/AURA); infravörös: NASA/NSF/IPAC/CalTech/Univ. of Massachusetts; képfeldolgozás: NASA/CXC/SAO, L. Frattare és J. Major)
A kép animált változatában villogó kék és fehér fények a Chandra röntgencsillagászati űrtávcsövével megfigyelt, forró fiatal röntgensugárzó csillagok. (Ezek a csillagok a valóságban is változtatják ugyan a fényességüket, de természetesen nem ilyen gyorsan, és főleg egymással szinkronban. Így a karácsonyfa fényfüzéreit idéző villogásnak nincs köze ahhoz, ami az égen valójában zajlik.) A ködben levő ionizált hidrogéngáz optikai távcsöves képe adja a (hamis) zöld színt, az infravörös adatok pedig az előtérben és a háttérben lévő csillagok megjelenítését segítik.
S hogy teljes legyen az égi karácsonyfa „díszítése”, a csúcsdísz szerepét a Kúp-köd és benne az S Monocerotis nevű fényes csillag tölti be. A Kúp-ködöt – amely valójában egy az S Monocerotis sugárzása által ionizált hidrogénfelhő, benne a névadó jellegzetes kúp alakú, csillagkeletkezés helyszínéül szolgáló hideg, sötét por- és molekulafelhővel – William Herschel fedezte fel 1785-ben.
Ezzel a karácsonyi hangulatú képpel kívánunk az Űrvilág minden kedves olvasójának békés, boldog ünnepeket!
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Karácsony-sziget (a másik)
Vörös karácsony
Karácsonyi tükröződés
Ünnepi füzér
Extragalaktikus „csillagszóró”
Karácsony-sziget (az egyik)
Ünnepi fények
Karácsonyfa-félsziget
Ragyogó csillagok díszítik az égi karácsonyfát (NASA)
NGC 2264 (Wikipedia)