A Kuril-szigetek különös és látványos tűzhányója korábban is felbukkant cikkeinkben, ezúttal érdekes és látványos felvételen mutatjuk be.
A Kuril-szigetek szigetsora a Kamcsatka félszigettől Japán Hokkaidó szigetéig 1300 kilométer hosszan helyezkedik el, a csendes-óceáni tűzgyűrű mentén. A Kamcsatka félszigettel együtt ezek választják el az Ohotszki-tengert a Csendes-óceántól. A szigetcsoport északi, Kamcsatkához közeli részén, 49° északi szélességen helyezkedik el a 42 km hosszú, 8–17 km széles, 425 km2 területű Onyekotan-sziget. Ennek déli részén emelkedik 1325 méter magasba a Krenyicin-vulkán. Érdekessége, hogy egy nagy rétegvulkán tetején a 7,5 km átmérőjű Tao-Ruszir kaldera található, amely kevesebb mint tízezer évvel ezelőtt a tűzhányó katasztrofális kitörése nyomán keletkezett. A kalderát ma a Kolcevoje ozero, azaz a Gyűrű-tó tölti ki, ennek közepén emelkedik ki a vízből a Krenyicin-vulkán csúcsa.
A kalderát helyenként 300 méter magasságot is elérő sziklafalak veszik körül, a kaldera keleti oldalán árnyékot vetnek a Gyűrű-tóra. A tó legnagyobb mélysége 369 méter, ezzel Oroszország legmélyebb tavai közé tartozik. Felszínének egy részén megcsillan a napfény, másutt a felhők tükröződnek. A tóból kiemelkedő vulkáni kúp oldalán sötétebb színű, mély völgyek és az azokat elválasztó gerincek futnak a tóig. A Krenyicin-vulkán legutóbbi, a vulkanológusok által „mérsékelt” kategóriába sorolt kitörése 1952-ben volt. A tó nyugati oldalán magasabb hegyek teszik tagolttá a felszínt, míg a keleti oldalon enyhébb lejtők futnak a Csendes-óceán felé. Az űrhajós által ferde szögben, oldalirányú rálátással készített képen a földmegfigyelő műholdak függőleges látóirányú képeivel ellentétben jobban érzékelhető a domborzat, elsősorban a sziklaszirtek, a partvonal és a hegyek.
Az ISS069-E-71110 jelű felvételt 2023. augusztus 19-én készítette a Nemzetközi Űrállomás (ISS) 69. állandó személyzetének egyik űrhajósa az Onyekotan-sziget déli részén lévő krátertóról és a benne magasodó Krenyicin-vulkánról. A kép Nikon D5 digitális fényképezőgéppel, 1150 mm fókuszú objektíven keresztül készült. A képen lefelé van észak, ennek okáról a szövegben részletesen írunk. (Kép: (Kép: NASA Earth Observatory, ISS Crew Earth Observations Facility and the Earth Science and Remote Sensing Unit, Johnson Space Center)
További érdekesség, hogy a NASA Earth Observatory portálja a szokásos megjelenítéshez képest „fejjel lefelé” teszi közzé a képet (és természetesen portálunkon mi is ugyanígy teszünk), hogy ezáltal csökkentsék a domborzati illúziónak nevezett jelenség hatását. Ennek megfelelően a képen lefelé van észak! (Érdemes ezt az optikai csalódást kipróbálni. Alább megfordítottuk a képet. Aki érzékeny az efféle optikai csalódásra, annak érdekes látványban lesz része. – B.E.)
A fenti kép 180 fokkal elfordítva
A domborzati illúzió (vagy domb-gödör illúzió) a kognitív illúziók egyik fajtájába, az úgynevezett kettős jelentésű illúziók közé tartozik. Ezt az okozza, hogy a legtöbb ember tudattalanul úgy értelmezi a képet, mintha az azon látható objektumokat felülről érné a megvilágítás, azt feltételezzük, hogy a fényforrás a kép bal felső sarka irányában van. Ha ez a feltevésünk megalapozatlan, akkor agyunk a hegyeket völgyekként, a völgyeket pedig hegyekként értelmezi. A Föld északi félgömbjének alakzatairól készített űrfelvételek esetében gyakran lép fel az illúzió, mert a Nap délről világítja meg ezeket az alakzatokat, ezért a mélyedések északi oldalán látható árnyékot úgy értelmezzük, mintha az egy északon elhelyezkedő fényforrásból jövő fényben egy kiemelkedés déli oldalán kialakuló árnyék lenne.
A domborzati illúziónak nevezett optikai csalódást érzékelteti a NASA Mars Reconnaissance Orbiter szondájának felvétele a Mars Victoria-kráteréről. A kráter mintegy 800 méter átmérőjű és 70 méter mély. A két, egymás melletti kép valójában ugyanaz a felvétel, csak az egyiket 180°-kal elfordították a másikhoz képest. Vannak, akik az egyik képen dombot, a másikon mélyedést látnak, de vannak, akik mindkét képen dombot, vagy mindkettőn mélyedést látnak. (Kép: MRO / NASA PhotoJournal)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Páros kitörés
Vízzel teli vulkáni kaldera
Exploring Russia’s Krenitsyna Volcano (NASA Earth Observatory)
Kelly Kizer Whitt: The crater-dome illusion: When your brain inverts the image (EarthSky)