A világ egyik leglátványosabb folyótorkolatának tartják, érdemes időről időre rápillantani a változó tájra.
A bemutatott felvételt a Nemzetközi Űrállomás (ISS) egyik űrhajósa készítette a madagaszkári Betsiboka folyó torkolatvidékéről. Az 531 km hosszú Betsiboka a szigetország fővárosa, Antanarivo környéki hegyekben, 1600 méter körüli tengerszint feletti magasságban ered, majd a sziget északnyugati részén a Mozambiki-csatornába ömlik, pontosabban a szigetbe tölcsértorkolatszerűen benyúló Bombetoka-öbölbe. Az öböl északkeleti partján helyezkedik el a szigetország negyedik legnagyobb városa, a képen is látható, több mint 200 ezer lakosú Mahajanga. A Betsiboka 49 000 km2-es vízgyűjtő területét tekintve a sziget harmadik legnagyobb folyója. A deltatorkolat környékén rizsföldek terülnek el.
Az elmúlt 50 évben a fakitermelés és a mezőgazdasági területek terjeszkedése miatt az erdőterület jelentősen csökkent. Ennek következtében elsősorban a november elejétől március közepéig tartó esős évszakban megnőtt az erózió a Betsiboka és más madagaszkári folyók vízgyűjtő területén, a hegyoldalakról lemosott talajt a folyók a tengerbe szállítják. Becslések szerint a sziget egyes területein ebben az időszakban évente és hektáronként közel 250 tonna termőföldet mosott le az erózió, ami az egész világon a legerősebb erózió. Az elmúlt évtizedekben felgyorsult erózió miatt alakult ki a folyamatosan épülő, ma már mintegy 35 km hosszú deltavidék, jóllehet 100 évvel ezelőtt még a tölcsértorkolat mélyen a szigetbe nyúlóan hajózható volt.
A képen látható deltát a folyó ágai, és a közöttük a hordalékból épülő, „könnycsepp alakú”, áramvonalas formájú szigetek alkotják. A hegyekből lemosott talaj magas vastartalmú, ez színezi a hordalékot barnásvörösre. Egyes szigetek sötétzöldnek látszanak, ezeket már birtokba vette az őserdő. Napjainkban a delta területén és a vele szomszédos partvidéken Madagaszkár legnagyobb kiterjedésű mangrove erdői találhatók.
Az ISS071-E-111691 jelű felvételt a Nemzetközi Űrállomás (ISS) 71. állandó személyzetének egyik űrhajósa 2024. május 23-án készítette Nikon Z9 digitális fényképezőgéppel, 210 mm fókuszú objektívvel. (Kép: NASA Earth Observatory, ISS Crew Earth Observations Facility and the Earth Science and Remote Sensing Unit, Johnson Space Center)
A kisebb képet (jobbra lent, illetve alább nagy méretben) ugyancsak egy űrhajós készítette, de 40 évvel ezelőtt, 1984-ben. A két képet összehasonlítva jól látható a delta előrenyomulása a Mozambiki-csatorna irányában. Azok a homokpadok, amelyeket korábban dagálykor elborított a tenger vize, egyre nagyobbodtak és magasodtak, míg végül állandó szigetekké váltak, amelyeket beborított a növényzet. 1984 óta két új, immár erdővel borított sziget jött létre az „A” jelű sziget két oldalán, egy új szigetet látunk a „B” és „C” szigetektől folyásirányban lejjebb, míg a „D” szigettől lejjebb három növénytakaróval borított sziget, és egy még kopár homokpad látható.
A kép az STS-51A űrrepülőgépes küldetés során, 1984 novemberében készült. (Kép: NASA)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Az Európa-sziget
Madagaszkár kétféleképpen
Madagaszkári medúza
Madagascar’s Betsiboka River Delta (NASA Earth Observatory)