Ezúttal nem a Moszkva mellett fekvő, az űrhajóskiképző központjáról nevezetes településről lesz szó. Hogy miről, az karácsonyi meglepetés!
Méghozzá az Európai Űrügynökség (ESA) meglepetése. Az ünnepi szezon közeledtével ugyanis egy olyan műholdkép-válogatást tettek közzé, amely csillagokra emlékeztető európai városokba kalauzol el bennünket. Ha kinyomtatnánk és kivágnánk ezeket a „csillagokat”, akár karácsonyfadíszként is megállnák a helyüket.
Efféle „csillagvárosok” többfelé is találhatók kontinensünkön. Különleges mértani mintázataik felülnézetben, vagyis légi vagy műholdas felvételeken érvényesülnek igazán. A csillag alakú erődítmények építésének koncepciója a reneszánsz Itáliából származik, mivel a középkori várfalak hatástalannak bizonyultak a hadviselés új formái, a lőpor és az ágyúk ellen. A széles vizesárkok és a kiálló bástyák megnehezítették az ellenség számára a gyenge pontok kihasználását, az erődítmények védvonalainak áttörését.
Lássunk hát egy-egy példát Hollandiából, Olaszországból, Portugáliából és Franciaországból. A zöld és a piros árnyalatok karácsonyi hangulatot idéznek, de nem valódi színek, a képfeldolgozás során a műholdas kamerák különböző sávjainak megfelelő kombinációjával álltak elő.
Bourtange, Hollandia
(Kép: Airbus DS 2023 / feldolgozás: ESA)
A Hollandia északkeleti részén, a német határ közelében található Fort Bourtange 1593-ban épült katonai erődítményként, hogy őrizze a Németországot és Groningen városát összekötő egyetlen utat. 1851-ben faluvá alakították át, meghagyva jellegzetes ötszögletű formáját és utcáinak geometrikus mintázatát. Ma az egész hely múzeumként működik, megőrizve történelmi és építészeti jelentőségét.
Palmanova, Olaszország
(Kép: GEOSAT 2023 / feldolgozás: ESA)
Palmanova, amely az északkelet-olaszországi Friuli-Venezia Giulia régióban fekszik, az UNESCO világörökségi listáján is szerepel. A Velencei Köztársaság északkeleti határának védelmére építették, a reneszánsz csillagerőd tankönyvi példája. Egyike a legnagyobb és legjobban megőrzött geometrikus városoknak. Palmanova sugárirányú kialakítása egy központi hatszögletű térből (Piazza del Duomo) indul. A koncentrikus gyűrűket egyenes utak keresztezik. Ezt a belső területet csillag alakú kettős erődítmény veszi körül.
Almeida, Portugália
(Kép: GEOSAT 2021 / feldolgozás: ESA)
Portugália északkeleti részén, egy magas fennsíkon, a spanyol határ közelében fekszik Almeida erődje. Kulcsszerepet játszott Portugália határának védelmében a függetlenség első éveiben. A képen látható óvárosát feltűnő csillag alakú sáncok veszik körül.
Neuf-Brisach, Franciaország
(Kép: Airbus DS 2023 / feldolgozás: ESA)
Az elzászi régióban, a német határ közelében található Neuf-Brisach 1697-ben épült a Rajna francia oldalán, a túlparton fekvő Brisach elvesztése után. Nem véletlen tehát, hogy a város nevében belekerült a Neuf (franciául új) szó. A polgári és katonai használatra egyaránt tervezett Neuf-Brisach központi nyolcszögletű elrendezésű, az utcák négyzetrácsot alkotnak. A XIV. Lajos híres mérnöke, Sébastien Le Prestre de Vauban által tervezett erődhálózat része, amely szintén az UNESCO védelme alatt áll.
Az itt bemutatott nagyon nagy felbontású műholdképek az ESA partnereitől származnak. A kereskedelmi szolgáltatókkal kötött megállapodások lehetővé teszik, hogy a szélesebb tudományos közösség is hozzáférjen ilyen földmegfigyelési adatokhoz.
Idén ezzel a cikkel kívánunk boldog karácsonyt az Űrvilág minden kedves olvasójának! Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Izzók az égi karácsonyfán
Karácsony-sziget (a másik)
Vörös karácsony
Karácsonyi tükröződés
Ünnepi füzér
Extragalaktikus „csillagszóró”
Karácsony-sziget (az egyik)
Karácsonyfa-félsziget
Csillag alakú városok műholdképeken (ESA)