A Nemzetközi Űrállomás egyik űrhajósa kapta lencsevégre a sarkvidéken kívüli területek leghosszabb gleccserét.
A Fedcsenko-gleccser Közép-Ázsiában, Tádzsikisztán területén, a Pamír hegységben található. A gleccsert 1878-ban fedezték fel, nevét Alekszej Pavlovics Fedcsenko orosz természettudósról és felfedezőről kapta, aki közép-ázsiai utazásai során tett felfedezéseinek köszönhetően vált híressé, bár a később róla elnevezett gleccsert nem ő fedezte fel. A volt szovjet tagköztársaságokban folyó „orosztalanítás” jegyében 2023 óta a hivatalos neve Vancsjah-gleccser (tádzsikul Пиряхи Ванҷях, angolul Vanch-Yakh Glacier). Mivel a NASA Earth Observatory a gleccsert bemutató cikke Fedcsenko néven hivatkozik rá, cikkünkben is az orosz tudós nevét használjuk.
A Fedcsenko-gleccser tehát a Pamírban, a 6600 méteres Garmo-csúcstól keletre, a kép bal oldalán látható, 6200 méter tengerszint feletti magasságban elhelyezkedő jégmezőből ered, ahonnan előbb észak felé haladva, majd nyugat felé kanyarodva összegyűjti a szomszédos völgyek kisebb jégárjait (a gleccserrendszerhez 45 kisebb gleccser tartozik). A gleccser teljes hossza 77 kilométer, ezzel a sarkvidéki területeken kívüli gleccserek közül a leghosszabb. Területe meghaladja a 700 km2-t, a jég vastagsága helyenként eléri az 1000 métert, a jég térfogata 144 köbkilométer (bár más adatok szerint csak 46 km3). A gleccser Kirgizisztán határa közelében, 2909 méter tengerszint feletti magasságban, jóval a 4650 méteres hóhatár alatt, a Balandkiik folyónál ér véget. A huszadik században hossza 1 km-rel, térfogata 2 km3-rel csökkent.
A Nemzetközi Űrállomás (ISS) 69. állandó személyzete egyik űrhajósának ISS069-E-60332 jelű felvétele a Fedcsenko-gleccserről. A kép 2023. augusztus 15-én készült, Nikon 5D digitális fényképezőgéppel, 400 milliméteres objektívvel. A kép tetején a 6200 méter magasságból induló gleccser már csak 4350 méter magasságban folytatja útját. A kép közepén fekete foltként egy felhő árnyéka vetül a gleccser szalagjára. (Kép: NASA Earth Observatory, Justin Wilkinson, a felvétel forrása: ISS Crew Earth Observations Facility and the Earth Science and Remote Sensing Unit, NASA Johnson Space Center)
A képen is megfigyelhetők a nagy gleccserekre általában jellemző világosabb és sötétebb, párhuzamosan futó vonalak. A sötétebb sávok az úgynevezett középmorénák, ezek érzékeltetik a jég folyásának irányát. A Fedcsenko-gleccserben a jégfelszín lejtése 1,5-2,5°, aminek következtében a jég naponta akár 66 centimétert mozoghat. A gleccser különböző helyein eltérő a jég folyási sebessége, évente 120–250 métert tesz meg a gleccser jege. A gleccserek a folyásuk következtében magukkal sodort kőtörmeléket általában a gleccser végénél és oldalán rakják le, ez a moréna. A gleccserek összefolyása után egy ideig a moréna középre kerül, így lesz belőle a sötétebb sávnak látszó középmoréna, amely a képen a megjelölt helyen rajzolódik ki leghatározottabban. Másik képünkön, amelyet ugyancsak az ISS egyik űrhajósa készített a közelben, de már India területén található Sziacsen-gleccserről, még szebben kirajzolódnak a morénasávok.
Az ISS 69. állandó személyzetének egyik űrhajósa ugyanazon a napon Karakorum-hegységben, India területén található Sziacsen-gleccsert is lefényképezte, ugyanazzal a fényképezőgéppel, de 1150 milliméteres objektívvel. Ez a gleccser 70 km-es hosszával a Fedcsenko után a világon a második leghosszabb nem sarkvidéki gleccser. A képen még szebben rajzolódnak ki a morénasávok. (Kép: NASA Earth Observatory, Justin Wilkinson, a felvétel forrása: ISS Crew Earth Observations Facility and the Earth Science and Remote Sensing Unit, NASA Johnson Space Center)
A magas hegycsúcsok közelében az ott induló gleccserek általában ragyogóan fehérek, a hosszabbaknál azonban megfigyelhető a színük fokozatos változása. Kezdetüknél a friss hó és jég vakítóan fehér színe látható, lejjebb haladva azonban a színük fokozatosan poros barna árnyalatúra változik. Kisebb magasságokban, ahol a hó és jég egy része megolvad, a morénasávok is határozottabban rajzolódnak ki. Ilyen, teljesen elsötétedett színű gleccser vége látható a Fedcsenko-gleccsert ábrázoló kép bal felső sarkában.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A talált sziget
Gleccserek visszahúzódása
A visszahúzódás határán
Műholdakról elnevezett gleccserek
Új tó a jég mögött
A gleccserek pora
Venezuela utolsó gleccsere
Tajikistan’s Fedchenko Glacier (NASA Earth Observatory)