A Tibeti-fennsík északi részén a világ nagyobb részével ellentétes tendencia figyelhető meg: a tavak száma és nagysága rohamosan nő.
A világ más részein az elmúlt három évtizedben a tavak általában zsugorodtak vagy akár teljesen el is tűntek, a Föld legmagasabban fekvő területén nem ez a helyzet. Ezt illusztrálja a Landsat műholdak két, a Tibeti-fennsík északnyugati részéről három évtized különbséggel készített felvétele. A képen látható Csangtang régió nagy tengerszint feletti magasságban fekszik, de többé-kevésbé sík vidék, részben sivatagos, egyes részein pedig füves puszták terülnek el.
A Landsat műholdak az 1970-es évek óta 16 naponként készítenek felvételeket a Tibeti-fennsíkról, így bőven állnak adatok a kutatók rendelkezésére. Az egyik ilyen, a Landsat-felvételek alapján készült elemzést a Science-ben publikálták. Ennek szerzői megállapították, hogy miközben világviszonylatban csökken a tavak vízmennyisége, a Tibeti-fennsík az egyike azon területeknek, ahol ezzel ellentétes tendencia figyelhető meg, sőt itt található jó néhány a világ 1992 és 2020 között leggyorsabb növekedést mutató tavai közül.
A NASA Landsat–5 műholdja Thematic Mapper (TM) kamerájával 1994. augusztus 1-jén a Tibeti-fennsík északnyugati részéről készített felvétel. (Kép: NASA Earth Observatory, Michala Garrison; Landsat adatok: U.S. Geological Survey)
A NASA Landsat–9 műholdja Operational Land Imager–2 (OLI–2) kamerájával 2024. augusztus 11-én készített felvétel az előző képen látható területről. (Kép: NASA Earth Observatory, Michala Garrison; Landsat adatok: U.S. Geological Survey)
Egy másik, a Nemzetközi Fotogrammetriai és Távérzékelési Társaság folyóiratában (ISPRS Journal of Photogrammetry and Remote Sensing) tavaly publikált tanulmány szerzői kifejezetten a Tibeti-fennsík tavait vizsgálták. Megállapították, hogy 1991-ben a fennsíkon 4385 olyan tó volt található, amelyek területe meghaladta a 0,1 km2-t, és ezek 4,2%-a volt 10–50 km2 közötti területű, 2,9%-uk területe pedig meghaladta az 50 km2-t. A tavak együttes területe 37 471 km2 volt. Ugyanezen kritériumok alapján ugyanazon a területen 2023-ban 6159 tavat számláltak meg, amelyek együttes területe 53 267 km2. A Tibeti-fennsík tavainak legtöbbje lefolyástalan, ezért kiterjedésük és vízmennyiségük nagyon érzékeny a környezeti hatásokra, elsősorban a csapadék mennyiségére, a párolgás sebességére, valamint a hó és jég olvadásának tempójára. Egyes kutatócsoportok szerint a tavak gyarapodásának fő oka a megnövekedett csapadékmennyiség, míg mások a levegő emelkedő hőmérsékletét és a gleccserek emiatt bekövetkező olvadását szintén fontos tényezőnek tartják.
A Nature Geoscience folyóirat cikkének szerzői azt elemzik, milyen társadalmi és gazdasági hatásai lehetnek annak, ha a tavak gyarapodása 2100-is a most megfigyelt ütemben folytatódik. Megállapításuk szerint több száz kilométer országút, több száz település és 10 000 km2 füves puszta kerülhet víz alá.
Nemcsak a Landsat műholdak fényképezik rendszeresen Tibet tavait, hanem időről időre az ISS űrhajósai is megörökítik némelyiket. Harmadik képünkön az előzőeknél jóval délebbre fekvő tibeti tó, a 4700 méter tengerszint feletti magasságban fekvő Ngangla Rinco (Ang Laren Lake) középső része látható. A világ egyik legmagasabban fekvő sós tavának hossza 56 km, legnagyobb szélessége 18 km, területe pedig meghaladja az 500 km2-t.
Az ISS071-E-714981 jelű felvételt 2024. szeptember 22-én Nikon Z9 digitális fényképezőgéppel, 400 milliméter fókuszú objektívvel készítette a Nemzetközi Űrállomás 71. állandó személyzetének egyik űrhajósa. (Kép: NASA Earth Observatory, Chloe Locke; ISS Crew Earth Observations Facility and the Earth Science and Remote Sensing Unit, Johnson Space Center)
A képen jól megkülönböztethető a lefolyástalan tó vizének két különböző színárnyalatú része. A különbséget a vízben lebegő hordalék eltérő mennyisége, illetve a különböző vízmélység okozza. A Ngangla Ringco tóban több sziget található, a legnagyobb nyugati vége, valamint néhány apróbb a képen is látható.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A Himalája lábánál
A Himaláját körülölelő folyam
Hullámok a Himalája alatt
A Proliferation of Lakes on the Tibetan Plateau (NASA Earth Observatory)
A Bejeweled Plateau (NASA Earth Observatory)