A mozaikképet a NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) szondájának közel ezer egyedi felvételéből állították össze.
(Kép: NASA / GSFC / Arizona State University)
A Hold körül keringő LRO űrszonda széles látószögű kamerája mintegy 1 hónap leforgása alatt készítette azt a 983 felvételt, amelyeket egyetlen képpé kombináltak. A készítés módszere magyarázza azt az érdekes illúziót, hogy a kráterekkel szabdalt holdfelszínen mintha egy spirális mintázat lenne kivehető. Az ok: a különböző időpontokban készült képrészleteken fokozatosan mindig egy kicsit eltér a Nap iránya, s így az árnyékok elhelyezkedése is.
Az LRO egyik fő feladata vízjég keresése volt a Holdon. A mérések alapján a déli pólus közelében fekvő, állandóan árnyékben levő kráterbelsőkben valóban lehet jég. Ugyanez előfordulhat az északi pólusnál is. Az eddigi űreszközök közül az LRO készítette el az égitest legrészletesebb térképét.
A múlt héten újabb, a tavaly publikáltaknál még nagyobb felbontású felvételeket hoztak nyilvánosságra, amelyek az Apollo űrhajósok holdraszállásainak helyszíneit ábrázolják, az LRO keskeny látószögű kamerájával megfigyelve. A fenti képen az Apollo-17 leszállóhelye látható. Többek közt a holdjáró (LRV) útvonalán a párhuzamos keréknyomok is kivehetők. (Kép: NASA / GSFC / Arizona State University)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A Hold déli pólusvidéke, ahogy sosem láttuk
Víz és más kincsek a Holdon
Perdöntő fotók a Holdról
Az LRO első képei a régi holdi leszállóhelyekről
Az utolsó emberek a Holdon: 35 éve startolt az Apollo-17 (1. rész)
Az utolsó emberek a Holdon: 35 éve startolt az Apollo-17 (2. rész)
Az utolsó emberek a Holdon: 35 éve startolt az Apollo-17 (3. rész)
A Hold északi sarkvidéke mozaikképen (Wired Science)