A Hold garvitációs terét feltérképező amerikai űrszondapáros küldetését decemberig meghosszabbították.
Eredetileg, még a start előtt úgy számítottak, hogy a később az Apály és Dagály nevet kapott GRAIL (Gravity Recovery and Interior Laboratory) szondák sorsa már júniusban megpecsételődik. Ekkor hosszú ideig árnyékba kerülnek, így fedélzeti akkumulátoraikat a napelemekkel nem tudják tölteni. Az óév utolsó és az újév első napján a Hold körüli pályára állt, márciustól kezdve tudományos méréseket végző űreszközök azonban a konzervatív számításokhoz képest sokkal jobb állapotban vannak. Így egészen az idei év végéig folytathatják munkájukat. Az eredmény a Holdnak még a reméltnél is pontosabb gravitációs térképe lesz.
A két űrszonda kötelékben repül, a Hold felszíne fölött átlagosan kb. 55 km magasságban. Távolságuk 65-től 225 km-ig változik. Annak precíz mérésével kimutathatók annak apró változásai, amik az égitest gravitációs terére, s ennek révén belső összetételére, magjának méretére engednek következtetni.
A GRAIL szondapáros (Apály és Dagály) működési elve. (Fantáziakép: NASA / JPL)
A GRAIL szondák második három hónapos mérési ciklusa szeptemberben indulhat. Ekkor még közelebb, átlagosan alig több mint 20 km-re repülnek a holdfelszín fölött, de 7 km-ig is „lemerészkednek” majd. Az alacsony pályának a tudományos értéke, hogy onnan még nagyobb térbeli felbontású adatokat nyerhetnek a gravitációs térről. Decemberben újabb árnyákos időszak következik, de az Apály és Dagály még ezt is átvészelheti.
A NASA közel 500 millió dollárba került programjának eltervezett végén, decemberben az egyre alacsonyabb pályára kerülő két űrszonda az égitest felszínébe csapódik. Jelenleg vizsgálják annak a lehetőségét, hogy a becsapódások esetleg a Hold körül keringő amerikai Lunar Reconnaissance Orbiter látókörében történjenek meg.
A GRAIL-A (Apály) szonda fedélzetén elhelyezett kamera első felvételsorozata a Hold túlsó, a Földről nem látható oldaláról. A film január 19-én felvett képekből készült, a valóságoshoz képest erősen gyorsítva. Az űreszköz a Hold északi pólusa felől dél felé haladt. A GRAIL szondákon levő MoonKAM kamerák elsődleges célja az iskolás gyerekek érdeklődésének felkeltése a tudományok iránt. (Videó: NASA / JPL) Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Már a starthelyen a GRAIL
Elindult a Holdhoz a GRAIL űrszondapáros
Kamerák a Holdhoz, gyerekeknek
Újévi randevú a Holddal
Apály és Dagály
Decemberig működteti a NASA a GRAIL szondákat a Holdnál (Spaceflight Now)