Az ESA Lunar Pathfinder adattovábbító relészondája a Hold poláris vidékén és túlsó oldalán dolgozó küldetésekkel lesz hivatott rádiókapcsolatot biztosítani.
Az ESA és a NASA megállapodása alapján a szondát amerikai magánrakétával indítják, a megállapodás pedig a két fél illetékesei szerint erősíti az Artemis program megvalósításában a transzatlanti kapcsolatokat. A Lunar Pathfindert az ESA támogatásával a brit SSTL (Surrey Satellite Technology Ltd.) cég fejleszti, ez lesz az első lépés a Hold körüli műholdakkal dolgozó holdi kommunikációs és navigációs hálózat, a Moonlight kiépítése irányában.
A közelmúltban aláírt megállapodás értelmében a Lunar Pathfindert a NASA a kereskedelmi holdi szállítási programja (Commercial Lunar Payload Services, CLPS) keretében, amerikai hordozórakétával fogja felbocsátani. Ellentételezésképpen az ESA a szondával kommunikációs szolgáltatást nyújt a NASA számára. A relészondát egy tavalyi szerződés értelmében az azt építő SSTL üzleti alapon fogja működtetni.
A szonda felbocsátására és Hold körüli pályára juttatására a NASA a CLPS programban közreműködő cégek valamelyikét fogja kiválasztani. A szóba jövő CLPS partnerek többek közt a következők: Astrobotic, Blue Origin, Ceres Robotics, Deep Space Systems, Draper, Firefly Aerospace, Intuitive Machines, Lockheed Martin, Masten Space Systems, Moon Express, Orbit Beyond, Sierra Space, SpaceX és Tyvak Nano-Satellite Systems.
A Lunar Pathfinder relészonda. (Fantáziarajz: SSTL)
A 280 kg tömegű Lunar Pathfinder erősen elnyúlt (nagy excentricitású, HEO, azaz highly elliptical) pályán kering majd a Hold körül, ami lehetővé teszi, hogy hosszabb időt töltsön a Hold poláris területei és túlsó oldala látóterében, és így rádiókapcsolatot biztosítson a földi antennákkal egyáltalán nem vagy alig elérhető területen dolgozó küldetések számára. (Pályája tehát lényegesen eltér majd a Hold eddigi egyetlen kommunikációs relészondája, a 2018 óta üzemelő kínai Csüecsiao pályájától, amely a Föld–Hold-rendszer L2 Lagrange-pontja környezetében tartózkodik. – B.E.)
Az Artemis megállapodás keretében ESA több eszközzel is részt vesz a program megvalósításában. Az ESA készíti az űrhajósokat az elképzelések szerint a Holdra szállító Orion űrhajóhoz azt a kiszolgálómodult (műszaki-hajtómű egységet), amelynek feladata az elektromos energiával, vízzel és levegővel való ellátás, a hőmérséklet-szabályozás, az űrhajó manőverezése lesz. Az ESA a programhoz kapcsolódóan részt vesz a Lunar Gateway platform megvalósításában, nevezetesen európai cégek építik meg az üzemanyagtöltést, infrastruktúrát és távközlést biztosító rendszert, röviden az ESPRIT (European System Providing Refueling, Infrastructure and Telecommunications) modult. Ellentételezésként a NASA három repülési lehetőséget biztosít az ESA űrhajósai számára a Gateway-re. A most elhangzott bejelentés szerint a NASA segítségével egy európai űrhajós akár a Holdra is eljuthat, de ez egyelőre csak elvi lehetőség, döntés még nem született.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Hold körüli műholdflotta
A Gateway európai modulja
Európaiak továbbra is az Orionban
Elkészültek az Orion első európai alkatrészei
Európaiak az Orionban
Amerikai rakétával repülhet az európai Lunar Pathfinder (Spaceflight Now)
Lunar Pathfinder (ESA)
Lunar Pathfinder (BSGN, Business in Space Growth Network)