A japán SLIM leszállószonda január 19-én érte el az égitest felszínét. Az amerikai Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) öt nappal később készített képet a helyszíntől.
A nagyfelbontású kamerával (Lunar Reconnaissance Orbiter Camera, LROC) felszerelt LRO űrszonda 2009 óta a Hold körüli pályán kering és fényképezi égi kísérőnk felszínét. Már eddig is számos holdi űreszköz leszállásának vagy épp becsapódásának helyét azonosították a felvételein (ezekről régebbi cikkeinkből tájékozódhatnak, ld. a lap alján). Az LRO január 24-én repült el 13,3160° déli szélesség és 25,2510° keleti hosszúság felett. Itt végzett sima leszállást a japán SLIM (Smart Lander for Investigating Moon), amely azonban leérkezésekor felborult és így napelemei nem tudtak energiát termelni. Működése az akkumulátorok lemerüléséig, csupán két és fél órán át tartott.
A Hold felszínén 880 m széles területet mutató kép közepén az apró fényes pont a SLIM. A helyet nem könnyű észrevenni, ezért nyíl jelöli. Hogy ott valami változás történt, azt leginkább a japán szonda érkezése előtt ugyanerről a területről készült felvétellel való összehasonlítás alapján lehet észrevenni. Erről egy nagyított, animált képpár itt megtekinthető. Az animáció azt is mutatja, hogy a leszállás közben a hajtóműből kiáramló gázok hatására felkavarodott a holdpor, így a megbolygatott felszín fényesebb, mint korábban. (Kép: NASA / Goddard / Arizona State University)
A következő ábra a leszállást megelőző (M1254087075L) és követő (M1460739214L) LRO képek kombinálásával készült, a felszínváltozások kiemelésére. A képfeldolgozásnak hála, ezen sokkal kontrasztosabban tűnik fel a leszállóhely és környéke.
A japán űrszonda leszállóhelyén a landolás előtt és után készült képek kombinációjában a változatlanul maradt részletek lényegében eltűnnek (szürkék), a megbolygatott felszín viszont fehér. (Kép: NASA / Goddard / Arizona State University)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
SLIM: gyorshír és egy kép a Hold felszínéről
SLIM helyzetjelentés
GYORSHÍR: A SLIM leszállt, de...
Az LRO első képei a Holdról
Az LRO első képei a régi holdi leszállóhelyekről
Egy holdi leszállóhely újabb részletei
Az Apollo-12 leszállóhelye – ma
Perdöntő fotók a Holdról
Gesztus a konkurenciának
Furcsa holdkráter – furcsa eredet?
Áll még a zászló!
2210 méterre egymástól: a GRAIL kráterei a Holdon
Amerikai lencsevégen a kínai holdszonda
Itt nyugszik a LADEE
Egy „holdi rejtéllyel” kevesebb
Itt csapódott be...
Becsapódás a Holdba
Megvan a kráter!
A becsapódás nyomai
Luna-25: ide csapódott
WE0913A
Az LRO képei a SLIM leérkezési helyéről (NASA)