Az amerikai Intuitive Machines cég holdi leszállószondája a SpaceX Falcon-9 rakétájával startolt Floridából.
Ismét elmondhatjuk azt, amit január elején az Astrobotic Peregrine űrszondájának indításakor: „ezzel a magánkezdeményezésre épült eszközzel térhet vissza az USA a Holdra fél évszázad után, egyben ez lehet az első magánvállalat által fejlesztett űreszköz az égitest felszínén”. Mint emlékezetes, a röviddel a start után meghibásodott, a hajtóanyagának jelentős részét egy szivárgás miatt elveszítő Peregrine sajnos nem tudott eljutni a Holdig, végül tíz nap után a Föld légkörébe lépve megsemmisült. Így most az IM-1-en és a Nova-C leszállóegységen a világ szeme, övék lehet ez az elsőség. A küldetés részleteiről a február 12-én megjelent beharangozó cikkünkben olvashatnak.
Az IM-1 február 15-én magyar idő szerint 7:05-kor emelkedett a magasba a Kennedy Űrközpont 39A startállásából. A Falcon-9 rakéta első fokozata egy veterán példány (B1060) volt, most 18-adik alkalommal használták, és ezúttal a szárazföldre tért vissza (Landing Zone-1, Cape Canaveral bázis).
A Hold felé indult IM-1 a NASA holdi kereskedelmi szállítási programja (Commercial Lunar Payload Services, CLPS) keretében is visz magával tudományos műszereket, mintegy 100 kg tömegben. A leszállást a holdi déli sarkvidék környezetében levő kráternél (Malpert A) tervezik.
Kapcsolódó cikkek:
Újabb amerikai holdszonda készülődik
Amerika visszajut a Holdra?
Peregrine: tüzes vég
Két holdraszállás
Kapcsolódó linkek:
Az IM-1 startja (Spaceflight Now)