Az egy hónappal ezelőtt indult, a Holdra való leszállásra tervezett űrszondák egyike már az égitest körüli pályára állt. A másik csak elrepült mellette, hogy később visszatérjen.
Az amerikai Firefly Aerospace Blue Ghost-1 nevű, valamint a japán ispace Resilience nevű holdi leszállószondája együtt, egy Falcon-9 rakétával startolt január 15-én Floridából. Ahogy akkori cikkünkben is írtuk, a két küldetés eltérő módon, helyen és időtartamban éri majd el a Hold felszínét.
A Firefly Aerospace magyar idő szerint február 14-én megerősítette, hogy a Blue Ghost-1 leszállóegység sikeresen Hold körüli pályára állt, miután 4 perc 15 másodpercen át fékezett a hajtóműveivel. Bár a cég nem közölt részleteket a pálya paramétereiről, a rádiójeleit figyelő amatőrök becslései szerint az űrszonda kb. 150 km és 5700 km között változó magasságú pályán kering a Holdnál. A leszállóegység most további manővereket hajt végre, hogy kialakítsa a körpályát, ahonnan majd megkísérli a leszállást a felszínre. Erre a tervek szerint március 3-án keríthetnek sort. A Blue Ghost-1 a NASA számára 10 tudományos műszert visz égi kísérőnkre az ügynökség holdi kereskedelmi szállítási programja (Commercial Lunar Payload Services, CLPS) keretében. Ezek a Válságok tengere (Mare Crisium) térségében fognak működni egy holdi napon át – illetve a remények szerint néhány órával a napnyugta után is. A Firefly Aerospace előzetesen 17 mérföldkövet jelölt meg a küldetés teljes sikerének eléréséhez vezető úton. Ezek közül a 10-es számú volt a Hold körüli pálya elérése.
Az immár Hold körüli pályán keringő Blue Ghost-1 űrszonda által készített felvétel. (Kép: Firefly Aerospace)
A japán Hakuto-R Mission-2 leszállóegysége február 14-én hajtotta végre a Hold melletti elrepülést, mintegy 8400 kilométerre közelítve meg az égitest felszínét. Ez az űrszonda energiatakarékos útvonalat követ, ezen egészen 1,1 millió km-re jut majd a Földtől mérve, majd május elején tér vissza a Holdhoz, hogy ott lefékezzen és az égitest körüli pályára álljon. A leszállási kísérlet, amelynek tervezett időpontja egyelőre nem ismert, a Hidegség tengere (Mare Frigoris) térségében lesz.
Érdekesség, hogy elvileg előfordulhat: a Blue Ghost-1 egy másik leszállószondával egy időben működhet a Holdon. Ehhez nem csak a sikeres leérkezése, de az is szükséges, hogy az Intuitive Machines IM-2 küldetése időben – a tervek szerint február 27-én – elinduljon, és persze az Athena nevű Nova-C leszállóegysége épségben el is érje a Hold felszínét. Az IM-2 – a tavalyi IM-1-hez hasonlóan – közvetlenebb útvonalon, gyorsabban ér el a Holdhoz. Ha minden jól megy, március 6-án a Hold déli pólusa közelében, a Mouton-hegy (Mons Mouton) körzetében száll majd le. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Egy rakéta, két holdszonda
A kék szellem a Holdra tart
IM-1: törött láb és nagy siker
A Pulitól vesz holdi adatokat az ESA
A Blue Ghost-1 és a Resilience a Holdnál (Space News)