Ezt jósolja egy friss elemzés, amely szerint a következő másfél évtizedben 250 milliárd dollár értékben készülnek új mesterséges holdak.
A piaci elemzést az amerikai NSR (Noethern Sky Research) cég készítette. A tanulmány szerint 2016-ra a műholdindítások elérik az évente 70-es átlagot (110 különböző műholddal), vagyis elmúlik a jelenleg tapasztalható hullámvölgy. A stabilitást a geostacionárius pályákra kerülő távközlési holdak folyamatos utánpótlása biztosítja, és jelentős lesz az állami megrendelésre készülő tudományos műholdak, valamint a navigációs rendszerek űreszközeinek száma is. Mindezekkel együtt 2025-ig a becslés szerint 1600 új műhold állhat Föld körüli pályára, mintegy 1000 egyedi rakétaindítás alkalmával.
A 2016-ban elérendő csúcs évente 20 milliárd dolláros értéknek felel meg. Az elmúlt 15 év során valamivel több mint 1500 műholdat indítottak világszerte, ami jó 100-as éves átlagnak felel meg. A fejlődés előtt álló egyik legnagyobb kihívás a rendelkezésre álló hordozóeszközök (rakéták) korlátozott száma. Az elkövetkező időszak nagy kérdése, hogy az európaiak és az oroszok hordozórakéta-kínálatukkal milyen mértékben tudnak betörni az amerikai piacra. A korábban csődvédelembe menekült, de tevékenységét a remények szerint idén felújító Sea Launch, valamint az olcsón kínált saját hordozóeszközeivel a piacra lépő amerikai SpaceX cég működése nagyban befolyásolhatja a lehetőségeket.
A nagy nemzetközi vállalkozások mellett felértékelődik a helyi műholdüzemeltetők szerepe is. Észak-Amerika és Nyugat-Európa továbbra is a megrendelések több mint felét adja majd, ugyanakkor jelentős növekedést jósolnak Ázsia, Latin-Amerika és a Közép-Kelet országaiban.
Kapcsolódó linkek:
Az NSR 15 éves előrejelzése a globális műholdas piacról