A kanadai műanyag bankók sorozatában az új ötdolláros címleten az ország egyik büszkesége, a Nemzetközi Űrállomásra szerelt robotkar látható.
Az 5 és 10 dolláros bankjegyeket április 30-án mutatták be Ottawában. Ezek az ország jegybankjának új sorozatából az utolsó darabok: a polimer alapanyaggal készülő kanadai 20, 50 és 100 dolláros címletek korábban már forgalomba kerültek. A most bemutatott 5 és 10 dollárosok novembertől vesznek részt a készpénzforgalomban.
Az ünnepélyes bemutatón részt vett a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) bejelentkező Chris Hadfield, az égi laboratórium jelenlegi parancsnoka is. Nem véletlenül, ugyanis az ötdolláros egyik oldalának rajza az ISS Canadarm-2 robotkarját és Dextre manipulátorkarját ábrázolja, ezzel jelképezve a műszaki fejlesztést és a kanadaiak hozzájárulását a nemzetközi űrprogramhoz. Illusztrációként egy szkafanderbe öltözött, űrsétát végző űrhajós is látható a képen.
Az új kanadai ötdolláros bankjegy hátoldala. (Kép: Bank of Canada)
Mint fogalmazott, Hadfield az ISS-ről megpróbálja inspirálni a kanadai fiatalokat, hogy tűzzenek ki maguk elé nagy célokat – a jövőben pedig ugyanezt a szerepet kell betöltsék az új ötdolláros bankók.
Chris Hadfield egy új ötdollárossal a kezében, az űrállomáson. (Kép: CBC)
A polimerből, csúcstechnológiával készült bankjegyek egyébként számos biztonsági elemet tartalmaznak. Emellett mintegy két és félszer annyi ideig bírják a megpróbáltatásokat, mint hagyományos, papírból készült társaik. Ezzel takarékosabbak és környezetbarátabbak is. Az új ötdolláros másik oldalán Sir Wilfrid Laurier, korábbi kanadai miniszterelnök portréja kapott helyet. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Az űrállomásnál az Endeavour
Munkában a robotkarok
Műholdtankolási próba az űrállomáson
Az űrállomás robotkarja az új kanadai ötdollároson (Bank of Canada)