Sok egyesület és magánszemély juttatott már a sztratoszférába magaslégköri ballont Magyarországon. A ballonozás napjainkra egy bárki számára elérhető tevékenységgé vált.
Egyesületünk, a Bakonyi Csillagászati Egyesület éppen ezért úgy gondolta, hogy miért ne lehetne ezekkel az eszközökkel hatékonyan felhívni a figyelmet az űrkutatás, űrhajózás témaköreire. Első ballonunkat, az Űrbatyut az első holdraszállás 50. évfordulója alkalmából indítottuk útjára, s a kalandos utazást egy Magyari Béla által dedikált fotó és a 2019-ben a Magyar Posta által kiadott holdraszállás emlékblokk tette még szimbolikusabbá. A küldetés hazánk „tengerének” habjai között ért véget, sima vízre szállással.
Idén az Űrbatyu II ballont a Csillagászat napján szerettük volna elindítani, azonban a járvány közbeszólt. Így hazánk születésnapján, augusztus 20-án, Várpalotáról indultunk a magasba, megcélozva a 30 000 méteres magasságot.
Az Űrbatyu II összesen négy kamerát vitt magával, két darab GoPro Hero 7-et, egy Ozmót és mind közül a legérdekesebbet, egy Insta360 ONE R-t. Egyesületünk előző két repülése során a GoPro kamerákkal mindig problémák voltak. Rendszerint túlmelegedtek, s leállították magukat néhány perces működést követően. Ezúttal az egyik GoPrót a Drone Hungary helyezte a műszercsomagba, hogy jobban átlássuk a problémát. Sajnos a sajátunk és a Drone Hungary kamerája is ugyanúgy reagált,
túlmelegedtek, majd leálltak. A Drone Hungary Ozmo kamerája viszont majdnem 1,5 órán keresztül, az akkumulátora lemerüléséig szépen, megbízhatóan üzemelt.
Veisz András egyesületi alelnökünk és a ballonprojektünk technikai vezetője még év elején javasolta, hogy szerezzünk be egy speciális kamerát az egyesületünknek. Az Insta360 ONE R kamera hazai forgalmazói sem tudták garantálni, hogy az egység az egész utazás során működőképes marad. Úgy gondoltuk, megéri kockáztatni, s András ötlete alapján fel is
került a kamera az Űrbatyura, pontosabban egy, a műszercsomagból kiálló konzolra. A dupla halszemoptikával szerelt kamerától különleges, külső perspektívából készült videó- és fényképfelvételeket vártunk. Úgy gondoltuk, ha csupán a troposzférán való áthaladást és az alacsony hőmérsékletet egy rövid ideig bírja is a szerkezet, már megérte a
különleges felvételek miatt.
Hihetetlenül izgultunk hát az Űrbatyu II-ért. Szerencsére az APRS követés szépen működött egészen a leszállásig, így néhány órás keresgélés után a Tolna megyei Dúzs községhez közeli erdő egyik 12 méter
magas fájának lombkoronájában akadtunk rá a Batyura.
Az Űrbatyu sikeresen elérte a 30600 méteres magasságot, majd épségben leszállt. A négy fedélzeti kamera közül csak az Insta360 ONE R működött végig. A felvételek magukért beszélnek.
(Fényképek: Bakonyi Csillagászati Egyesület)
A különleges videóanyagból VR szemüveggel megtekinthető „virtuális űrutazás” filmet készítünk, melyet a Youtube-on keresztül szeretnénk még több emberhez eljuttatni. Felmerült ötletként az is, hogy esetlegesen planetáriumi vetítésekhez is fel lehetne használni az egyedi anyagot.
Tudtunkkal mi voltunk az elsők Magyarországon, akik ilyen kamerát juttattak a sztratoszférába. Hatalmas öröm az egész egyesület számára, hogy ezzel valami újat tudunk hozzáadni a magaslégköri repülések hazai vonatkozásához. S talán az elkészült anyagon keresztül még többen esnek majd szerelembe a végtelen feketeség, az űr iránt.
Ivanics Ferenc Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Bakonyi Csillagászati Egyesület
Lángos a világűr határán
Űrtáborból a sztratoszféráig
PROGRAMAJÁNLÓ: Űrbatyu
Magyar siker a nemzetközi ballonos megmérettetésen
Közeli világűr – távoli leérkezés
Ismét feljutottunk a „közeli világűrbe”!
Bakonyi Csillagászati Egyesület honlap
Bakonyi Csillagászati Egyesület Facebook-oldal