Folytatódott az internetszolgáltatásra készülő műholdsereg kiépítése.
Ahogy legutóbb, úgy most is a kazahsztáni Bajkonurból, egy Szojuz-2.1b rakétával és Fregat végfokozattal állt pályára a OneWeb újabb adag műholdja. A start szeptember 14-én, magyar idő sterint 20:07-kor történt. (Vagyis ugyanazon a napon, amikor a konkurens SpaceX Starlink műholdserege is bővült a Kaliforniából felbocsátott 51 műholddal.)
(Kép: Roszkoszmosz)
A OneWeb esetében most a 289-estől 322-es sorszámú műholdak pályára állításáról volt szó. A rakomány össztömege 5510 kg. Ezek kezdetben 450 km magasba kerültek, 84,7° hajlásszögű pályákra, a pályamagasságot saját erőből növelik majd 1200 km-re. Ha üzembe állnak, a rendszer ezzel már az első fázisban tervezett 648 műhold (600 működő és 48 működőképes tartalék) közel felével rendelkezik majd. A kezdeti konstellációval akár 50 MB/s sebességű internetszolgáltatást tudnak majd nyújtani ügyfeleiknek, szinte bárhol a Földön. A Ku-sávban működő műholdak 18 pályasíkba rendezve, egy-egy síkban 36-os létszámmal keringenek majd. Az első generációs OneWeb holdak még nincsenek felkészítve az egymás közötti adatátvitelre, a földi állomáshálózatra támaszkodnak, de később ezt is tervezik.
Egy OneWeb műhold a Föld körül. (Fantáziakép: OneWeb)
A OneWeb következő adagjának (36 műholdnak) az indítása egy hónap múlva, október 14-én várható egy Szojuz-2.1b rakétával, az orosz távol-keleti Vosztocsnijból.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
OneWeb: folytatás Bajkonurból
OneWeb: a legkisebb földi terminál
Szojuz rakétával 34 OneWeb műhold indult (nasaspaceflight.com)