Az első mérések szerint ennyivel csökkent a Didymos kisbolygó Dimorphos holdjának keringési ideje, miután belecsapódott a NASA DART űrszondája.
Az „űrtörténelmi” kisbolygó-eltérítési kísérlet tehát sikerrel járt. A DART (Double Asteroid Redirection Test) szeptember 27-én nagy (22 530 km/h) sebességgel ütközött a 65803 Didymos nevű kisbolygó kísérőjével, a Dimorphosszal. A rendkívüli eseményt és utóhatását több földi és űrtávcsővel is követték és követik.
A Hubble-űrtávcső WFC3 (Wide Field Camera-3) műszerének október 8-án, a becsapódás után 285 órával készült felvételén jól látható a Dimorphos kidobódott anyagából keletkezett, mintegy 10 ezer km hosszan elnyúló törmelékfelhő. (Kép: NASA / ESA / STScI / Hubble)
A tervezetten előidézett ütközés óta eltelt két hét alatt optikai és radaros módszerrel mérték a kettős kisbolygórendszer kisebbik tagjának keringési idejét. Ebből deríthető ki, hogy változott-e valamit a pályája a közös tömegközéppont körül. Az eredmények szerint igen, sőt jobban is, mint arra előzetesen számítottak. A DART érkezése előtt a Dimorphos keringési ideje 11 óra 55 perc volt, ez 11 óra 23 percre változott, vagyis 32 perccel csökkent (a becsült minimális érték 73 másodperc volt). A mérések hibája egyelőre kb. 2 perc, de ahogy az idő telik és több mérést lehet végezni, egyre pontosabb értékek adódnak majd. A DART érkezési iránya olyan volt, hogy a Dimorphost a keringés irányával szemben találta el. Így azt várták, hogy a periódusa csökken, vagyis kicsit közelebb kerül a Didymoshoz.
Az eltérítés tehát mindenképpen sikeres volt, de az igazi tudományos elemzések még csak most kezdődnek. A számítások segítenek majd megállapítani, hogy milyenek az emberiség esélyei, ha netán egy feltételezett, valóban a Földet veszélyeztető kis égitestet kellene „arrébb lökni” a Nap körüli pályáján, épp annyival, hogy ne ütközzön bele bolygónkba. Jelen pillanatban ilyen kisbolygót nem ismerünk ugyan, de nem árt, ha a bolygóvédelemnek ez a módszere alkalmazásra készen áll.
Ugyancsak folytatódik a törmelékfelhő kutatása. A Dimorphosból a DART érkezési irányában kirepülő több tonnányi anyag jelentősen hozzájárult a kis égitest lassításához. A folyamatok vizsgálata, modellezése nyomán a Dimorphos szerkezetéről is többet tudhatnak mega kutatók. Mintegy 4 év múlva pedig meglátogatja a rendszert az Európai Űrügynökség (ESA) készülő Hera űrszondája, hogy megfigyelje a mostani kisbolygó-eltérítési kísérlet hosszú távú következményeit, és képeket készítsen a DART által ütött kráterről.
Sem a Dimorphos, sem a Didymos nem jelentett veszélyt a Földre a kísérlet előtt, és ez így maradt a DART becsapódása után is. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Kisbolygó-eltérítés képekben
Célba ért a DART
Célra tart a DART
DART start
DART: mégsem idén nyáron indul
Didymos és Dimorphos
Halad a Hera tervezése
A kisbolygó-eltérítési kísérlet sikerült (NASA)