A Rocket Lab kis műholdak pályára állítására fejlesztett rakétája öt francia CubeSatot állított alacsony Föld körüli pályára.
A Kinéis cég a mostanin túl még négy hasonló indítást kötött le a dolgok internete (Internet of Things, IoT) céljaira szánt, kiépülőben levő műholdrendszere számára. Mindebből következik, hogy a konstelláció összesen 25 űreszközt számlál majd. A Kinéis műholdjai közel a pólusok fölött húzódó (98° inklinációjú), 635 km magas pályákon működnek majd. A mostani start az új-zélandi Mahia-félszigeten fekvő indítóhelyről történt június 20-án magyar idő szerint 20:13-kor.
A Rocket Lab azon kevés magáncég közé tartozik, amelyek a rakétaindítási versenyben elég jól állnak. Az Electron hét évvel ezelőtt, 2017 májusában mutatkozott be (akkor még sikertelenül). S bár nem minden startja járt szerencsével, mostanra elérték az 50-es számot. (Volt még egy-egy sikertelen felbocsátás 2020-ban, 2021-ben és 2023-ban is.) (Utólagos kiegészítés: mint Schuminszky Nándor felhívta rá a figyelmünket, az eddigi 50 indítás közül az egyik egy szuborbitális repülés volt 2023 júniusában, így szigorúan véve inkább a következő lenne majd az ötvenedik űrstart. – A szerk.)
A mostani repülés szlogenje No Time Toulouse, amely egy szójáték: szerepel benne a francia űripar központjának, a dél-franciaországi Toulouse városának neve (a Kinéis székhelye, Ramonville-Saint-Agne valóban Toulouse egyik elővárosa), de kiejtése alapján érthető úgy is, hogy no time to lose, vagyis nincs vesztegetni való idő. (Ráadásul a Monty Python Repülő Cirkuszának egyik, a magyar fordításban Esti mese címet kapott epizódjában is felbukkant ez a játék a szavakkal. – A szerk.)
A Rocket Lab alapító vezérigazgatója, Peter Beck és csapata büszke arra, amit elértek. Megtalálták azt „versenyszámot” is, amelyben a legjobbak: a világ összes kereskedelmi alapon fejlesztett hordozórakétája közül ugyanis az Electron érte el a legrövidebb idő alatt az 50 indítást.
A grafikon vízszintes tengelyén a rakéták bemutatkozása óta eltelt idő, a függőleges tengelyen a startok száma látható. Még a SpaceX Falcon-9 rakétájának is (kék görbe) – amelyből persze mostanra lényegesen több indult, és kapacitása is jócskán meghaladja az Electronét (piros görbe) – valamivel hosszabb idő kellett az 50-es szám eléréséhez. (Kép: Rocket Lab)
Miközben évről évre több megrendelést kapnak az Electron rakétákra – ügyfeleik közt mind magánvállalatok, mind amerikai kormányzati szervek, mint például a műholdas felderítésért felelős szervezet (National Reconnaissance Office, NRO) és az Egyesült Államok Űrhadereje (U.S. Space Force) is megtalálhatók –, a Rocket Lab fejleszti a nagyobb tolóerejű és újrahasznosítható Neutron rakétáját is, amelyet a remények szerint 2025 közepén vehetnek használatba.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
„Ez egy teszt”
Az Electron rakéta 50. startja (Spaceflight Now)
Kinéis honlap