Az előzetesen bejelentett terveknek megfelelően vasárnap Belső-Mongóliában sikeresen landolt a kínai űrhajó negyedik példánya. A Sencsou-4 mostani sima repülése után valószínűnek tűnik, hogy az ország első űrhajósa az idei év második felében kijut a világűrbe. Amennyiben így lesz, akkor Kína a harmadik ország lesz, amely önerőből képes űrhajóst Föld körüli pályára juttatni és onnan visszahozni.
A személyzet nélküli kínai űrhajó egy hete, közép-európai idő szerint vasárnap 17:40-kor startolt, a saját fejlesztésű, mentőrakétával is felszerelt, CZ-IIF (Hosszú Menetelés-IIF) hordozórakétával.
A start előtt a kínai hivatalos szervek csak azt ismerték el, hogy az indítás 2002 utolsó napjaiban várható, de a pontos startidőpontot nem hozták nyilvánosságra. A hivatalos bejelentésre már csak a személyzet nélküli űrhajó sikeres pályára állása után került sor. Ekkor a kínai űrprogram egyik vezetője hangsúlyozta, hogy a most repült Sencsou-4 űrhajó szerkezete és műszaki megoldásai már száz százalékban megegyeztek a majdan személyzettel repülő űrhajókéval.
Az űrhajó 6 nap és 18 órás repülése során több mint százszor kerülte meg a Földet, majd földi parancsra szétválasztották az orbitális, a műszaki és a parancsnoki-visszatérő egységeket, melyek közül az utóbbi először légköri, majd ejtőernyős fékezést hajtott végre. A földet érésre közép-európai idő szerint 12:16-kor került sor. A korábbi gyakorlatnak megfelelően az orbitális fülke még néhány hónapig távirányítású üzemmódban működik a pályán, majd – kísérleteit befejezve – a felsőlégkörbe irányítják, ahol elég.
Képünkön a Sencsou-3 parancsnoki-visszatérő kabinja látható a 2002. április 1-jei leszállás után.
Kapcsolódó cikkek:
A kínai űrhajó negyedik repülése