A május 4-ei, hazánkból is megfigyelhető teljes holdfogyatkozás után egy újabb, még ritkább csillagászati jelenségre hívjuk fel kedves Olvasóink figyelmét. Már május 7-étől érdemes üstökös után kémlelni az eget.
Ezekben a hónapokban három üstökös halad, haladt át a Naprendszer belső régióján. Április végén a Bradfield-üstökös és a felfedező űrszondáról elnevezett, 2002-ben felfedezett LINEAR-üstökös, májusban pedig az amerikai Palomar Csillagvizsgálóból irányított Near Earth Asteroid Tracking, ún. földsúroló kisbolygók után kutató program keretében felfedezett NEAT-üstökös.
Sajnos a Bradfield- és a LINEAR-üstökösök leginkább a déli féltekéről voltak nyomon követhetők, míg számunkra a NEAT-üstökös lehet a kárpótlás.
A LINEAR-üstökös hosszú csóvájával hívta fel magára leginkább a déli félgömb lakóinak figyelmét, akárcsak a Bradfield. Utóbbi olyan fényes volt, hogy aki „csak úgy” körbenézett az égbolton, anélkül hogy tudta volna, mit és hol keressen, észrevette.
Mellékelt képeinken e két üstökös látható. A Bradfield-üstökösről ezt a képet 2004. április 25-én Wally Pacholka készítette a kaliforniai Joshua Tree Nemzeti Parkból, a LINEAR-üstökös mozaikképét Gianluca Masi és Franco Mallia a chilei Las Campanas Obszervatóriumban állították össze.
A két üstökös a napfelkelte előtti órákban Magyarországról is megfigyelhető volt, de erre csak nagyon kevés próbálkozás született, a világosodó légkör által elnyomott fénye miatt már nem nyújthattak olyan szép látványt.
Nem úgy a május 7-étől látható NEAT-üstökös. Bár még a legújabb számítások alapján sem jelenthető ki, hogy biztosan látható lesz, de ennek inkább az ún. fényszennyezés a fő okozója. Városoktól távoli, fények által nem zavart éjszakai égbolton minden bizonnyal érdemes lesz szabad szemmel is megkeresni. A városban lakóknak sem kell azonban üstökös nélkül maradniuk. Kisebb távcsővel már biztosan megtalálják az üstököst. Ehhez persze tudni kell, hol keressék. Ebben próbálunk segíteni a közölt csillagtérképpel, amin az üstökös haladási irányát is láthatják.
Ha pedig az üstökösön kívül mást is meg szeretnének tekinteni, nézzenek el valamelyik közeli bemutató csillagvizsgálóba. Ha május 7-én borult idő lesz, akkor sincs gond, hiszen pl. a fogyatkozásoktól eltérően az üstökösök – ahogy a NEAT is – akár heteken át megfigyelhetők.
Kapcsolódó linkek:
A magyarországi bemutató csillagvizsgálók
Részletek a NEAT-üstökösről