Hamarosan hazatér a Genesis űrszonda. A napszélre vadászó űrjármű nemrégiben repült el Földünk mellett, szeptember 8-án pedig visszatérő kapszulája belép majd a légkörbe.
2004. április 30-án repült el Földünk mellett a Genesis űrszonda, amely pályáját hurokszerűen módosította bolygónk gravitációs mezője, hogy szeptember 8-án bravúros visszatérése során érkezzen meg a Földre.
Az űrszonda 2001 augusztusában indult, hogy egyenesen a Napból érkező részecskékből fogjon be jelentős mennyiséget. A napszelet rendkívül tiszta és vékony arany, szilikon, zafír és gyémánt fémlemezek gyűjtik össze, a mintát pedig visszahozzák a Földre, hogy elemzésével pontosan megállapíthassuk a Nap összetételét és bolygórendszerünk keletkezésére is választ kaphassunk.
A közelrepülés alkalmával Földünk felszínétől 386 000 kilométeres távolságban száguldott el mellettünk az űrszonda – nem sokkal a Hold pályája mögött. A Genesis űrszonda lesz az első, amely az Apolló–17, azaz 1972 decembere óta először hoz vissza a világűrből vett anyagmintát Földünkre.
A leszállás azonban nem lesz egyszerű, a visszatérő kapszula ugyanis nem fog felszínt érni. Hogy ne essen baja a mintának, a kapszulát valahol a levegőben, helikopterekről, speciálisan kiképzett hálókkal fogják „elkapni”.
Kapcsolódó linkek:
A Genesis honlapja