A Cassini-Huygens amerikai-európai űrszondapáros holnap elhalad a Phoebe nevű Szaturnusz-hold mellett.
Ezzel a Cassini megkezdi a Szaturnusz rendszerének tanulmányozását. Eközben újabb, egyre nagyobb felbontású felvételek készülnek a Szaturnuszról és gyűrűjéről.
Az elsőként mellékelt képek június 4. és 7. között készültek a Cassini nagyfelbontású kamerájával. Az űrszonda a két időpont között 4,1-ről 2,5 millió km-re közelítette meg a Phoebét, a Szaturnusz egyik külső holdját. A hold mellett PT szerint (Pacific Time – a „hivatalos” amerikai idő) 13 óra 56-kor, azaz magyar idő szerint 22 óra 56 perckor halad el, mindössze 19 nappal a Szaturnusz körüli pályára állást megelőzően. Utóbbira tehát június 30-ig várni kell. De persze mi ez ahhoz a hét évhez képest, mióta úton van! Kétszer elhaladt a Vénusz, majd a Föld mellett is. Ezután távolról szemlélte a Masursky kisbolygót, hogy 2000 utolsó napjaiban a Jupitert tanulmányozhassa. Most pedig az újabb látnivaló: a Phoebe.
A Phoebe űrszondás vizsgálatára 1981. szeptember 4. óta nem volt mód. Akkor 2,2 millió km távolságból a legendás – és máig aktív, programját terv szerint teljesítő – Voyager-2 fotózta. Az akkori képen látszik, hogy a Voyager nem vitte túlzásba… A távolságok közel egyezése miatt jól összehasonlítható a Cassini 2,5 millió km-ről készített felvétele a Voyager-2 2,2 millió km-ről fotózottjával. Holnap a Cassini a tervek szerint mindössze kb. 2000 km-re fog elrepülni a hold mellett. Várjuk az eseményt…
Kapcsolódó cikkek:
Célegyenesben a Cassini
Kapcsolódó linkek:
A Cassini-Huygens hivatalos honlapja
saturndaily.com - hírek a Szaturnuszról és a Titánról