Németország csatlakozott az Európai Űrügynökség Aurora programjának előkészítő fázisához. Ezzel az Aurorában résztvevő ESA-tagállamok száma 12-re emelkedett.
Az ESA Aurora programjában résztvevő államok legutóbbi, 2005. július 12-i párizsi találkozóján melegen üdvözölték Németországnak a programhoz való csatlakozással kapcsolatos döntését. Az Aurora kezdeti lendülete az utóbbi évben mintha alábbhagyott volna. Ennek fő okát abban látták, hogy az ESA-tagállamok közül többen nem csatlakoztak a programhoz, s így az nem válhatott közös ESA-programmá. A legnagyobb ellenállás eddig éppen Németország részéről volt tapasztalható. Ezért jelentette be nemrég Franciaország, Svájc és Kanada, hogy fokozzák az Aurorában betöltött szerepüket, hozzájárulásukat. S nem sokkal ezután érkezett a németek csatlakozási szándéka.
Az Aurora egy olyan Naprendszer-kutatási program, melynek végcélja az emberes Mars-expedíció megvalósítása. Mindezt több lépésben tennék meg, melynek egyik állomása a Holdra való visszatérés lenne. A program első űrszondája a Marsra eredetileg 2009-ben, a mai tervek szerint 2011-ben küldendő ExoMars lenne, ami egy keringőegységből és a Pasteur nevű, asztrobiológiai kutatásokat is ellátó roverből állna. Az ExoMars program iránt az Aurora iránt nem elkötelezett ESA-tagállamok (Dánia, Finnország, Norvégia) is élénken érdeklődnek. Az Aurora előkészítő fázisa 2001-ben kezdődött meg, ennek feladata a 30 éves program részletes útitervének kidolgozása. A következő lépés idejéről várhatóan az idén decemberben Berlinben miniszteri szinten ülésező ESA Tanács dönt majd.
Az Aurora-programban jelenleg résztvevő országok:
Ausztria, Belgium, az Egyesült Királyság, Franciaország, Hollandia, Németország, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Svédország, Svájc és Kanada.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Riccardo Nadalini az európai Mars-kutatásról…
Marsi zászlóbontás
Az Aurora program oldala