Régen írtunk utoljára az első olyan európai űreszközről, amely a Hold körüli pályán dolgozik. Lehet, hogy egy nagy „csattanással” lesz vége a meghosszabbított küldetésnek...
A Space.com értesülése szerint az ESA úgy tervezi, hogy idén augusztusban a SMART-1 a Hold felszínébe csapódik. Az elképzelések szerint a hidrazin hajtóanyag maradékának felhasználásával alacsony szögben „nekivezetnék” a 290 kg-os SMART-1-et a Hold innenső oldali felszínének. Jelenleg szakértői javaslatokat várnak, meg szeretnék becsülni a becsapódás várható hatását, és megpróbálnak egy optikai és infravörös megfigyelési kampányt szervezni az esemény idejére.
Mint talán még sokan emlékeznek rá, hasonlóan végezte 1999-ben a NASA Lunar Prospector szondája. A kísérlet célja akkor az volt, hogy a Hold déli pólusának környékéről, egy állandóan árnyékban fekvő kráterbelsőből a becsapódás következtében kirepülő anyagban megtalálják a víz nyomát. Akkor sem a földi, sem az űrobszervatóriumok – köztük a Hubble-űrtávcső – nem észlelték a víz színképi nyomát.
A SMART-1 egy kisméretű, újszerű berendezésekkel felszerelt, a Holdig ionhajtóművel eljutott szonda. 2003 szeptemberében indult, 2004 novemberére ért a Hold környezetébe. Az ESA fő célja a programmal egyes technológiai újítások kipróbálása, valamint a felszín távérzékelési módszerrel való feltérképezése volt. Tavaly ilyenkor döntés született a SMART-1-nek az eredetileg tervezettnél hosszabb ideig történő üzemeltetéséről. Immár a kibővített időszak is a végéhez közeledik.
Kapcsolódó cikkek:
SMART-1: meghosszabbított küldetés
A SMART-1 első eredményei
Elérte a Holdat a SMART-1
Európa: Irány a Hold!