Az Opportunity egy nagy kráter peremére ért, az MRO nagyfelbontású kamerája készen áll a felszín fényképezésére, valamint egyéb friss hírek a Marsról!
Az amerikai Opportunity marsjáró újabb jelentős állomásához érkezett. A Victoria-kráter kb. ötször akkora, mint az előző kráter (Endurance), amelyet az Opportunity közelről tanulmányozhatott.
Ilyen a kilátás (vagy inkább „belátás”) a Victoria-kráter pereméről. A túlsó oldal kb. 900 m távolságban van. (Kép: NASA/JPL-Caltech – a nagyfelbontású változat innen letölthető)
Az első képek alapján a kráter oldala egyenetlen. Ha sikerül bejutni, a kőzet rétegződése közvetlenül tanulmányozható, a Mars régmúlt történetének környezeti viszonyai felderíthetők. A kráter alja dűnékkel borított.
Az Opportunity 2004 januárja óra rója a Mars felszínét, az eredetileg tervezetthez képest immár tízszer hosszabb működési idővel. Ikertestvére, a bolygó másik oldalán, a déli féltekén dolgozó Spirit egyelőre egy helyben áll, várja a napsütéses évszak beköszöntét. Októberben mindkét jármű „pihen”, a Földről nézve ugyanis a Mars a Nap közelébe kerül az égen, megnehezítve ezzel a rádiós kommunikációt minden marsi és Mars körüli űreszközzel.
A NASA a napokban jelentette be, hogy ismét egy évvel meghosszabbítja (vagyis továbbra is finanszírozza) a roverek tudományos programját. Két éves hosszabbításban részesült az 1997 óta a bolygó körül keringő Mars Global Surveyor, valamint a 2001 óta működő Mars Odyssey. Az amerikaik tovább folytatják az európai Mars Express programban való részvételüket is.
A Mars Express-szel kapcsolatos újdonság, hogy sikeresen átvészelte a mostani, különösen megterhelő, jó egyhónapos fogyatkozási szezont. Ilyenkor a szonda pályája úgy alakul, hogy sokat tartózkodik a Mars árnyékában: hatórás periódusú pályáin akár 75 percet. Ezért a napelemek nem tudnak energiát termelni, a fedélzeti akkumulátorokra hagyatkozik az űreszköz. A mostani „altatásra” az irányítók igyekeztek egy olyan üzemmódot kidolgozni, amely során a lehető legkevesebb a Mars Express energiafelhasználása. A szonda élettartamát meghatározza az akkumulátorok állapota, ezért kímélni kell őket.
Nemrég hírül adtuk, hogy a NASA legújabb Mars-szondája, a Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) elérte alacsonyan (250-316 km közötti felszín feletti magasságban) húzódó pályáját. Megkezdődött a fő műszer, a nagyfelbontású kamera (High Resolution Imaging Science Experiment, HiRISE) üzembe helyezése, s megérkeztek az első felvételek is. Az MRO első két éves tudományos programja novemberben indul.
Az MRO első nagyfelbontású felvétele a Valles Marineris kanyonrendszer egy részét mutatja. (Kép: NASA/JPL/University of Arizona – a nagyfelbontású változat innen letölthető)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Második marsi tavaszukra készülnek a roverek
Az MRO elérte végleges pályáját
Az Opprtunity a Victoria-kráterhez érkezett (SpaceflightNow)
A Mars Express túlélte az árnyékos időszakot (ESA)
Az MRO első közeli képei (SpaceflightNow)