Sőt valójában el sem múlt, annak ellenére, hogy majd' 3 hónappal ezelőtt már kihirdették az új ciklus beköszöntét.
A múlt héten három olyan nagy folt is megjelent a Nap felszínén, amelyeknek a polaritása a régi ciklusra jellemző. A foltcsoportok vezető (vagyis a forgás irányába eső) és követő (az azzal ellentétes oldalon levő) foltjainak polaritása az északi ill. déli féltekén a teljes ciklus során ugyanolyan marad, a két féltekén mindig ellentétes. Az alábbi képet a SOHO űrszonda adataiból készítették.
Három napfolt, a mágneses polaritás megjelölésével (N -északi, S - déli). Mindegyik a 23. ciklusra jellemző; az új ciklusban a polaritások felcserélődnek. (Kép: SOHO/MDI, ESA/NASA)
A 24. ciklusban minden folt polaritása a képen láthatónak épp az ellenkezője kellene legyen. Igazából arról van szó, hogy a ciklusok közti átmenet most, a naptevékenységi minimum idején nem éles: még együtt „él” a régi és az új napfoltciklus is. Bár a magyarázat furcsán hangzik, teljesen természetes. Idővel a régi ciklus foltjai végképp eltűnnek. Szemlélet kérdése tehát, hogy mikor mondhatjuk: a 24. ciklus megkezdődött. Egyik értelmezés szerint majd akkor, ha a megfordult polaritású foltok már többségben lesznek. A most megjelent nagy „régi” foltok igazi jelentősége, hogy segíthetik a 24. ciklusra vonatkozó előrejelzéseket. Most úgy tűnik, hogy a következő maximum nem jön el 2012 előtt, bár az ilyen hosszú távra vonatkozó becsléseket azért érdemes kételkedéssel fogadni.
Az elmúlt napfoltciklus és előrejelzés a következőre. (Kép: NASA / MSFC / D. Hathaway)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Megkezdődött az új napfoltciklus
A régi napfolciklus visszatért (ESA)