Az európai–japán űrszonda a Merkúr felé vezető hosszú „vándorútja” során először csütörtökön repül el belső bolygószomszédunk mellett.
A cél a pályamódosításhoz szükséges lendítő manőver elvégzése. Az űrszonda a legnagyobb közelségben kb. 10 720 km-re repül el a Vénusz mellett, s ha már ott van, kihasználja az alkalmat néhány mérés elvégzésére is. A Vénusz-közelség időpontja a számítások szerint október 15-én, magyar idő szerint 5:58-kor lesz.
(Animáció: ESA)
Bár a távolság a Vénusztól meglehetősen nagy lesz, a mérések így is szolgálhatnak érdekességgel. Különösen azért, mert a távolból földi műszerekkel, műholdakkal, valamint a helyben, a Vénusz körül keringő japán Akacuki (Akatsuki) szondával összehangoltan végzik majd azokat. Mind az európai MPO (Mercury Planetary Orbiter), mind a japán MMO (Mercury Magnetospheric Orbiter, avagy Mio) egyes berendezéseit bekapcsolják, hogy a Vénusz légkörét és a bolygó környezetét tanulmányozzák. Nagyszerű képekre ne számítsunk, hiszen az MPO fő kameráját most nem lehet használni, de azért az űreszköz testére rögzített „szelfikamerák” felvételein fel fog bukkanni a Vénusz.
A BepiColombo majdnem pontosan két évvel ezelőtt, 2018. október 20-án indult, és idén áprilisban már vett egy lendületet a Föld közelébe visszatérve. További hintamanőverek helyszíne lesz még a Vénusz (még egyszer) és maga a Merkúr (hatszor), mire sikerül olyan Nap körüli sebességet elérni az űreszközzel, hogy megkísérelhetik a pályára állást a legbelső bolygó körül. Erre 2025-ig kell várni. Mint olvasóink számára bizonyára jól ismert, a BepiColombo előkészítéséből és tudományos programjából magyar szakemberek is kivették illetve kiveszik a részüket.
Az űrszonda legközelebb jövő augusztusban ejti útjába a Vénuszt, akkor viszont igazán közel, nagyjából 1000 km-es távolságban repül majd el mellette.
Kapcsolódó cikkek:
Kérdések tömege
A BepiColombo köszöni, jól van!
Itt járt, végleg elment
Űrszelfi
Úton a BepiColombo
Hamarosan indul a BepiColombo
A BepiColombo
Kapcsolódó linkek:
A BepiColombo első elrepülése a Vénusz mellett (ESA)