Hétfőn Japánból, csütörtökön Oroszországból állítottak pályára egy-egy katonai felderítő mesterséges holdat.
Szeptember 11-én Tanegashimából H-2A hordozórakétával indult a világűrbe Japán harmadik kémműholdja. (Egy hasonló indítás 2003 novemberében kudarccal végződött, két mesterséges hold veszett el.) Az űreszköz elsődleges célja az észak-koreai katonai és nukleáris tevékenység nyomon követése. A felvételein 1 méteres méretűnél nagyobb objektumok különböztethetők meg (bár szép számmal vannak olyan kereskedelmi ill. amerikai katonai mesterséges holdak, amelyek ennél jobb felbontást nyújtanak).
A második világháború óta alapvetően békés berendezkedésű szigetország első két – egy, a mostanihoz hasonlóan optikai tartományban működő, illetve egy radaros – felderítő holdja 2003 márciusában indult. Ezek most is működnek. A kémhold-programot három hónappal azután fogadta el a kormány, hogy 1998-ban Észak-Korea először indított rakétát Japán területe felé. Az idén júliusi észak-koreai rakétatesztek tovább növelték a feszültséget a térségben. A következő, az apertúrszintézis-radar elvén működő japán katonai hold indítása a tél során várható.
Oroszországban sokkal nagyobb „hagyománya” van a katonai műholdaknak. Legutóbb szeptember 14-én Bajkonurból Szojuz hordozórakétával startolt egy ilyen űreszköz, amely a Kozmosz-2423 jelölést kapta. Bár a program titikos, megfigyelők szerint az új műhold a Don sorozatba tartozó fényképező felderítő hold. Ezekről a filmet (!) kis kapszulákban visszajuttatják a Földre. (Forrás: SpacefligtNow.com)
Kapcsolódó cikkek:
GYORSHÍR: Indítás közben megsemmisült két japán felderítőműhold
India műholdas felderítő kapacitást épít