Az ország legnagyobb ballisztikus rakétáját műholdakat pályára állítani képes hordozórakétává fejlesztették.
Az Aviation Week & Space Technology című repülési és űrkutatási hetilap mai számának cikke szerint a 30 tonnás rakéta átalakítása során szerzett tapasztalatokkal az irániak rövidesen nagyobb távolságba is el tudnak juttatni robbanófejeket. A 2015 körülre kifejleszthető interkontinentális ballisztikus rakéták hatótávolságába pedig már Európa, Oroszorszég, Kína és India is beleesne. Amerikai szakértők szerint az új hordozórakéta alapjául vagy a folyékony hajtóanyagú Shahab-3, vagy a szilárd hajtóanyagú Ghadar-110 rakéták szolgálhattak.
Az iráni hordozórakéta összeszerelése befejeződött, az első startkísérletre „hamarosan” sor kerülhet – állította a teheráni parlament nemzetbiztonsági és külügyi bizottságának elnöke. A fejlemények Amerikában és Európában aggodalmat szülnek. Egy önálló műholdindításra képes ország pozíciója a térségben is megerősödhet.
Az iráni űrprogram célja feltehetően műholdas felderítő kapacitás kiépítése. Egy viszonylag jó képességekkel rendelkező felderítő hold kb. 300 kg tömeggel már megépíthető. A szakértők szerint ha Irán képes lesz 300 kg-os hasznos terhet Föld körüli pályára állítani, csak idő kérdése, hogy ugyanekkora vagy nagyobb tömegű robbanófejet a Földön bárhova el tudjon juttatni...
Az első iráni műhold indításáról 2005. októberében mi is hírt adtunk. Akkor orosz Kozmosz rakéta juttatta pályára a mindössze 20 kg-os űreszközt.
Kapcsolódó cikkek:
Irán is az űrben
Épülő atomerőmű a Perzsa-öböl partján
Kapcsolódó linkek:
Irán műholdat szeretne indítani (Aviation Week & Space Technology)