A hét elején startolt Ofek-7 feladata elsősorban az ellenségesnek számító államok katonai tevékenységének szemmel tartása.
A startot az éj leple alatt, közép-európai idő szerint június 11-én hajnali 1:40-kor hajtották végre Shavit rakétával, a Földközi-tenger partjainál fekvő Palmahim támaszpontról, Tel-Aviv közeléből. A háromfokozatú rakéta nyugatra, a tenger irányába indult, retrográd (a Föld forgásirányával ellentétes irányú) pályára állítva a holdat. A kb. 300 kg tömegű űreszköz 311 és 600 km között változó magasságú elliptikus pályán kering. Másfél óránként elrepül Irán, Irak és Szíria területei fölött. Talán felesleges is említeni, de mind a hordozórakéta, mind a nagyfelbontású fényképezést lehetővé tevő Ofek-7 műhold izraeli gyártmány. A név héberül látóhatárt jelent. A műhold tervezett élettartama 4 év.
A legutóbbi, 2004-es izraeli startkísérlet során az Ofek-6 indítása nem sikerült. Azóta ez az első izraeli próbálkozás. A még korábbi (2002-ben indított) felderítő hold, az Ofek-5 jelenleg is működőképes, bár névleges élettartamát már túlélte. Az izraeli védelmi minisztérium nem csak saját műholdjainak adatait használja, de kereskedelmi távérzékelő holdak képeivel is dolgozik. A következő lépés – talán ez év végéig – egy radaros elven működő kémhold pályára állítása. A radaros módszer legnagyobb előnye, hogy bármilyen földi időjárási körülmények közt és bármelyik napszakban alkalmazható. (Kép: Israeli Aerospace Industries)
Kapcsolódó linkek:
Az Ofek-7 kémműhold startja (SpaceflightNow)