A kedden indított TacSat-4 az Afganisztánban és Irakban állomásozó amerikai csapatok kommunikációját segíti majd.
Szeptember 27-én, magyar idő szerint 17:49-kor az Alaszka déli részén fekvő Kodiak bázisról startolt az amerikai haditengerészet távközlési műholdja, amely az Afganisztánban és Irakban szolgáló alakulatok kommunikációs lehetőségeit bővíti majd. A négyfokozatú Minotaur-4 hordozóeszköz egy átalakított katonai célú ballisztikus rakéta.
A Minotaur-4 rakéta az alaszkai start előtt. (Kép: Stephen Clark / Spaceflight Now)
A TacSat-4 egy kísérleti műholdsorozat harmadikként pályára állított tagja. Célja, hogy a korábbiaknál olcsóbb, kisebb, jól meghatározott feladatra tervezett űreszközökkel segítsék a hadsereget, az igényekhez rugalmasan alkalmazkodva. Kb. 3,6 m-es antennával, tíz UHF frekvenciasávban érik el a harcoló alakulatoknál levő kisméretű mobil távközlési berendezéseket. A műhold igen elnyúlt ellipszispályára került, amelynek földközeli pontja 700 km-re, míg a földtávoli pontja 12 ezer km-re van a felszíntől. Ezzel elérik, hogy az űreszköz a pályája túlnyomó részén a meghatározott helyszínek fölött repül, hosszú órákra biztosítva a folyamatos távközlési kapcsolatot. Ugyanezt – megfelelő körülmények közt – „egyszerűbben” is el lehet érni a megszokott geostacionárius távközlési holdakkal, amelyek az Egyenlítő felett épp 1 nap alatt kerülik meg a Földet, a felszínről megfigyelve tehát állni látszanak az égen. Ugyanakkor magasabb földrajzi szélességeknél, vagy például magas hegyek között, azok takarásában nem használhatók, mivel a horizont feletti kis magasságuk miatt nem láthatók. Az sem lebecsülendő szempont, hogy az alacsonyabb pályán keringő új műholddal nagyobb jelerősséget tudnak elérni, mint egy geostacionárius katonai távközlési holddal (a háromszoros távolságkülönbség miatt a javulás kilencszeres).
A mostani csak a harmadik űrstart volt, amelyet a távoli alaszkai indítóhelyről hajtottak végre. Az első 2001-ben egy Athena, a második 2010-ben ugyancsak egy Minotaur-4 rakétát használt. Bár a TacSat-4 műhold már 2009 decembere óta készen állt az indításra, különböző okokból – más, fontosabb programok, illetve a rakétával kapcsolatos gondok miatt – mostanáig várni kellett a pályára állítással. A tervekben még három vagy négy ilyen típusú műhold elkészítése szerepel, hogy a harctéri lefedettség folyamatos legyen. De a megvalósítás még nem biztos, függ a pénzügyi lehetőségektől.
A 450 kg tömegű TacSat-4 műhold a szerelőcsarnokban, a rakétára helyezése előtt. (Kép: Naval Research Laboratory / U.S. Air Force) Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Hét törpe
A TacSat-4 indítása (Spaceflight Now)