A Delta-4 Heavy egy kémműholdat (NROL-65) állított ma pályára Kaliforniából.
A start helye a Vandenberg Légitámaszpont, ideje augusztus 28-án magyar idő szerint 20:03 volt. A United Launch Alliance (ULA) által üzemeltetett hordozórakéták közül a Delta-4-nek ez a változata az Egyesült Államok jelenleg elérhető legnagyobb kapacitású hordozóeszköze. Szükség is volt rá, hiszen a műholdas kémfelvételek hasznosításáért felelős amerikai kormányügynökség (National Reconnaissance Office, NRO) számára felbocsátott, nagyfelbontású optikai képek készítésére alkalmas űreszközök meglehetősen nagy tömegűek. A mostani, iskolabusz-méretű NROL-65 a Föld pólusai fölött húzódó alacsony pályáról látja majd el a – széles nyilvánosságra nem tartozó – feladatát.
A Delta-4 Heavy első és eddigi egyetlen startja a nyugati partról, 2011 januárjában. A rakétatípus összesen hatszor indult, a többi öt alkalommal Floridából. (Kép: Pat Corkery / ULA)
A mostani start technikai érdekessége, hogy először próbálták ki a hajtóművek lépcsőzetes begyújtását alkalmazó módszert. Az első fokozat három egymás mellé helyezett Aerojet Rocketdyne RS-68 hajtóművével korábban előfordult, hogy a nem elégett hidrogén hajtóanyag-maradék távoztával és berobbanásával hatalmas lángok csaptak fel a rakéta körül. Ahogy a fenti, 2011-es fényképen is látható, ez megégethette még a külső szigetelést is. Most az egyik hajtóművet 2 másodperccel a másik kettő előtt gyújtották be, így próbálva mérsékelni a jelenséget. Ha a módszer beválik, a Delta-4 Heavy floridai indításai során is alkalmazzák majd a jövőben.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Amerikai kémműhold a nyugati partról
Az NROL-65 amerikai kémműhold startja (Spaceflight Now)