Újabb tökéletes start egy Atlas-5 rakétával, Floridából.
A United Launch Alliance (ULA) vállalat kevesebb mint hat nap leforgása alatt két sikeres műholdindítást végzett amerikai katonai és kormányzati megrendelésre. Az előző egy új GPS navigációs hold volt egy Delta-4 hordozórakétával, május 17-én. A mostani egy kémműholdakat kiszolgáló távközlési űreszköz, a National Reconnaissance Office (NRO) megbízásából. A start május 22-én, magyar idő szerint 15:09-kor történt a floridai Cape Canaveralről.
Részben az Egyenlítő síkjában húzódó geostacionárius körpályán keringő, részben igen elnyúlt, ún. Molnyija-típusú pályákon dolgozó adatátjátszó holdakról van szó. Régebben a kémműholdak fényképeiket hagyományos filmekre készítették, az exponált felvételeket tartalmazó kazettákat pedig fizikai valójukban lejuttatták a felszínre. Abban az időben természetesen adatátjátszó műholdrendszerre sem volt szükség a geostacionárius magasságban. A később bevezetett új, elektrooptikai módszer, vagyis a műholdon elhelyezett digitális kamerák nagyban felgyorsították az űrből szerzett információ áramlását. Ezek közül az első 1976-ban állt szolgálatba az Egyesült Államokban, a KH-11 sorozat kezdeteként.
A titkos küldetéssel pályára állított műhold NROL-33 (USA-252) néven szerepel a listákon. Igen keveset lehet tudni róla, annál több a találgatás. Az értesülések szerint a Quasar kódnevű típusba tartozik, és geostacionárius pályáról távközlési, adatátjátszó feladatokat lát majd el. Az NRO az 1970-es évek közepe óta indítja az SDS (Satellite Data System) adattovábbító holdjait, amelyeknek a feladata az alacsony Föld körüli pályákon keringő kémműholdakról származó információ továbbítása a földi követőállomásokra. Ezzel a módszerrel a képek sokkal hamarabb eljutnak az elemzőkhöz, mintha meg kellene várni, hogy készítőik, vagyis maguk a kémholdak elrepüljenek egy követőállomás fölött, hiszen ezekből nem olyan sok van.
Kapcsolódó cikkek:
Így kémkedtek az űrből régen (1. rész)
Így kémkedtek az űrből régen (2. rész)
Kapcsolódó linkek:
Az NROL-33 startjáról (Spaceflight Now)