Egy Szojuz-2.1v rakéta látványos startjával állt pályára Pleszeckből egy orosz katonai kísérleti földmegfigyelő kémműhold.
Március 29-én ez volt a három közül a második űrindítás a Földről. (Az elsőről, az indiai GSAT-6A távközlési műhold startjáról híreink közt már beszámoltunk. A harmadik, két új kínai Beidou navigációs műhold pályára állítása sem marad majd ki.)
A szovjet, majd orosz katonai (titkolt célú) műholdak 1962 óta futó Kozmosz elnevezésű sorozatában a 2525. számú űreszközről nagyon kevés információ került nyilvánosságra. Az észak-oroszországi Pleszeckből magyar idő szerint 19:38-kor felemelkedő rakéta a Szojuz legkisebb, a négy oldalsó segédrakéta nélkül működő, 2.1v változata most negyedik alkalommal indított műholdat. Feltehetően egy Volga végfokozattal alakították ki a végső műholdpályát. A nem hivatalos hírek szerint a „kísérleti kis műhold” (orosz elnevezésének rövidítésével EMKA) egy új, jövőbeli kémműholdak számára kifejlesztett platformra épült. Ha beválik, egy kb. 200 km tömegű műholdakat felvonultató majdani sorozat (MKA-V) kezdete lehet.
Az orosz közösségi oldalakon számos fénykép jelent meg a startot követő látványos magaslégköri fényjelenségről, amit a rakétából távozó anyagfelhőt megvilágító napfény idézett elő a kora esti égen. (Kép: A. Sehonyin)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Bemutatkozott a Szojuz-2.1v
A Kozmosz-2525 startjáról (nasaspaceflight.com)