Rádiós lehallgatásra készült orosz kémműholdat indítottak Szojuz-2.1b rakétával, Pleszeckből.
Az észak-oroszországi starthelyről október 25-én, magyar idő szerint 2:15-kor emelkedett a magasba a rakéta, rajta az alacsony Föld körüli pályára szánt Kozmosz-2528 műholddal. A Kozmosz megnevezés és a sorszám az orosz (szovjet) űrhagyományok szerint katonai célú műholdra utal.
Valójában a Lotos-S1 nevű sorozatba tartozó, a rádiós kommunikáció, illetve az elektromágneses jelek forrásainak felderítésére szolgáló 6 tonnás űreszközről van szó, azon belül is a harmadik repülő példányról. Egy ilyen feladattal készül kísérleti műholdat (Lotos-S, Kozmosz-2455) 2009-ben állítottak pályára. Az eddigi két „igazi” példány a Lotos-S1 sorozatból 2014-ben (Kozmosz-2502), illetve 2017-ben (Kozmosz-2524) indult. Most kevesebb mint egy évvel a tavaly decemberi start után folytatják a műholdrendszer kiépítését. A kémkedésnek ez a módszere természetesen nem újdonság, minden űrnagyhatalom él vele, az oroszok 1967 és 2007 között a korábbi, Celina nevű rendszerük műholdjait alkalmazták erre a célra.
A startnak különös jelentőséget ad, hogy hasonló hordozórakétát használtak hozzá, mint amilyen két héttel ezelőtt hibásan működött, s így a Szojuz MSZ-10 űrhajó indítása kudarcba fulladt. Az incidens kivizsgálása még tart. Ahhoz, hogy decemberben újraindulhassanak a Nemzetközi Űrállomásra irányuló emberes repülések, az oroszok három automata űreszköz startját szeretnék sikeresen végrehajtani Szojuz rakétával – ezek közül most az első rendben lezajlott.
Kapcsolódó cikkek:
Egy orosz start – most sikerrel
Két nap, két Szojuz, két starthelyről
Párhuzamos vizsgálatok
Kapcsolódó linkek:
A harmadik orosz Lotos-S1 kémműhold startja (nasaspaceflight.com)
Az orosz (szovjet) Kozmosz műholdak listája (Wikipedia)