A Falcon Eye-2 indítása ezúttal sikeres volt – nem úgy, mint a Falcon Eye-1-é, még 2019-ben...
Az Egyesült Arab Emírségek fegyveres erői részére még a 2013-ban kezdte fejleszteni az Astrium Satellites és a Thales Alenia Space of France a nagyfelbontású felvételek készítésére alkalmas Falcon Eye-1 és -2 műholdakat. (Az első cég a fővállalkozó, egyben a műhold gyártója, míg az utóbbi a fedélzeti képalkotó berendezésért felelős alvállalkozó.) Az 1500 kg starttömegű, három tengelyre stabilizált, három napelemmel ellátott műholdak a francia Pléiades-HR műholdcsalád feljavításával születtek. A látható tartományban működő felderítő és térképező kamerájukkal, 611 km magas napszinkron pályájukról 70 cm-es legjobb felbontást tudnak elérni, 20 km széles sávban. A műholdak tervezett élettartama 5 év. A Falcon Eye-1 esetében azonban mindez csak terv maradt...
A Falcon Eye-2 fantáziaképeken, felülről és alulról. (Képek: Airbus / Thales / MBRSC)
Anno az emirátusiak mindkét hold indítására az Arianespace-szel kötöttek szerződést, 2019-es és 2020-as startdátumokkal és Vega rakétával. 2019. július 11-én azonban a Falcon Eye-1 startja – a Vega rakéta hibájából – nem sikerült. Ezért az arabok a második indításra vonatkozó szerződést úgy módosíttatták, hogy azt az Arianespace-nek Szojuz-2.1a (Szojuz ST-A) rakétával és a Fregat-M végfokozattal kell elvégezni. Az indításra magyar idő szerint december 2-án, 2:33-kor került sor a Francia Guyanában fekvő Kourou űrközpontból.
Valószínű, hogy a Falcon Eye-2 műhold elsősorban izraeli, katari, iraki és szíriai katonai létesítményeket, valamint a Perzsa- (Arab-) öbölben történő hajómozgásokat fogja megfigyelni. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Elveszett az újabb arab felderítő műhold
Fizethet a biztosító...
Újraindul az élet Kourou-ban
Európai mozaik – 2020. október (1. rész)
A Falcon Eye-2 startjáról (Spaceflight Now)